Kategoriler
Rehberler

Android: Cihazı Web Sunucuya Dönüştürün

Az ziyaretçisi olan internet siteleri için pahalı web sunuculara gerek yok. Basit ve güç tüketimi düşük bir sunucu için bile yüklü ödeme istenebilir. Bu gibi durumlarda kendi internet bağlantınızın çıkışı iyiyse cep telefonundan sunucu işletebilirsiniz.

Android: Cihazı Web Sunucuya Dönüştürün

Android işletim sistemli cihazlar web sunucusuna dönüştürülebiliyor. Bu, ekonomik bir çözüm ve daha önceleri Raspberry Pi ile de bu tür web sunucuları kurulduğuna şahit olmuştuk. Akıllı telefonlarda çok daha güçlü çok çekirdekli işlemciler var. Elbette özel bir sunucu yazılımı kurmanız gerekiyor. PAW Server for Android basit görünen ve dinamik olmayan siteler için uygun. Ulti Server ise PHP ile çalışan ve veri tabanı da içeren siteleri işletebiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Google Takvim'de ay evreleri nasıl gösterilir?
PAW Server for Android
PAW Server for Android
Developer: Fun2Code
Price: Free
Ulti Server: PHP, MySQL, PMA
Ulti Server: PHP, MySQL, PMA

Bu dosya konusunda ilk adım olarak PAW Server for Android kullanarak index.html içeren basit siteyi yayına sokuyoruz.

muo-android-webserver-paw-start

PAW Server kurunca ve çalıştırınca ortadaki başlat butonuna basın. Alt kısımda bağlantı için gerekli olan adres gösterilecek. Masaüstü bilgisayarda internet tarayıcı ile bu adrese girin. Oturum açmanız istenecek. Web sitesi sunmak dışında telefonunuza uzaktan erişim konsolu olarak da kullanabilirsiniz. PAW Server içine kendi sitenize özel index.html dosyasını göndermek içinse Notepad gibi bir uygulama ile oluşturup ilgili uzantı ile kaydedin.

İlginizi Çekebilir:  Yazarlar için olmazsa olmaz Android uygulamaları

muo-android-webserver-paw-html

Bunu telefondaki /paw/html/ klasörüne yapıştırın. PAW tarafından verilen adresi açtığınız internet tarayıcıda sayfayı yenileyince yazdığınız index dosyası işlenecek.

muo-android-webserver-paw-live

İç ağdan eriştiniz ama dışardan erişim için dinamik DNS istemcisi kurmanız gerekiyor. No-IP.com gibi servislerin Android uygulaması var. Bu sayede dış ağlardan gelen yönlendirmeler cihazınıza ulaşabilir. Dinamik DNS servisine girip URL alan adınızı ekleyebilirsiniz. Bu sunucu genelde deneme amaçlı kullanılabilir ama çok bağlantılı sitelerde ağır kalıp beklemelere neden olur. Aynı zamanda saldırı vb olursa korumasız kalan cihazınız kilitlenebilir.