Kategoriler
Rehberler

LG G6: Ekranı Uygulama ve Oyunlar İçin Ölçeklendirmek

LG G6 akıllı telefonda Ekranı Uygulama ve Oyunlar İçin Ölçeklendirmek adına izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. LG akıllı telefonlarında farklılıklar yapmayı seven bir firma. Geçtiğimiz yılın amiral gemisi modeli olan G5’te modüler yapıyı görmüştük. V serisinde de ekstra küçük bir ikinci ekranla çeşitli bilgilerin görüntülenmesi söz konusuydu. Firma 2017’deki amiral gemisi modeli G6’da ise ekranın en – boy oranı ile bizleri şaşırtmayı başardı. Cihazın 5.7 inç genişlikli ve 1440 x 2880 piksel çözünürlüklü ekranı 2:1 en – boy oranıyla sürpriz yaptı.

G6 için Dolby Vision sertifikalı 2:1 ekran hazırlandığında LG’nin daha derin bir düşüncesi olduğu ortaya çıktı. Bu standarda Univisium deniyor ve henüz yaygın olarak kullanılmıyor. Adından da anlaşılacağı üzere, sinema salonları için çekilen filmlerin 2.20:1 (70mm) teatral sürümü ile dijital TV yayıncılığını hedefleyen geniş ekran 1.78:1 (16:9) HD standardını birleştirmeyi amaçlıyor. Sinema fotoğrafçısı ve bu formatın geliştiricisi Vittorio Storaro gelecekte bu iki standardın Univisium’da buluşacağını ve bu standardın yaygın şekilde kullanılacağını belirtmekte.

Bugün akıllı telefonlarda çoğunlukla 16:9 en boy oranında ekranlar görüyoruz, haliyle oyun ve uygulamalar da genellikle bu standarda göre geliştiriliyor. G6’nın 2:1 oranındaki ekranında bazı uygulama, oyun ve videolarda kırpma yapıldığını görebilirsiniz. Bu durumu aşmak ve LG G6‘da Ekranı Uygulama ve Oyunlar İçin Ölçeklendirmek adına anlatacağımız aşamaları izlemeniz yeterli olacaktır.

LG G6: Ekranı Uygulama ve Oyunlar İçin Ölçeklendirmek

Akıllı telefonda Settings > Display > App scaling yolunu takip edin.

LG G6 Ekranı Uygulama ve Oyunlar İçin Ölçeklendirmek 1

Ölçeklendirme için sorun yaşadığınız uygulamalardan birisini seçin.

LG G6 Ekranı Uygulama ve Oyunlar İçin Ölçeklendirmek 2

Ölçeklendirmeyi 2:1 yapın.

LG G6 Ekranı Uygulama ve Oyunlar İçin Ölçeklendirmek 3

Görüntü bu durumdan…

LG G6 Ekranı Uygulama ve Oyunlar İçin Ölçeklendirmek 4

Bu şekle dönüşecektir.

LG G6 Ekranı Uygulama ve Oyunlar İçin Ölçeklendirmek 5

Ölçeklendirme işlemi ilgili içeriğin köşelerinden bir miktarını görüntüleyememenize sebep olabilir.

LG G6 Ekranı Uygulama ve Oyunlar İçin Ölçeklendirmek 6

Alternatif olarak uygulamada / oyundayken navigasyon şeridini çekin; ölçeklendirme menüsünü açan mavi bir buton göreceksiniz.

LG G6 Ekranı Uygulama ve Oyunlar İçin Ölçeklendirmek 7

Aynı ölçeklendirme menüsü bu kez oyunu / uygulamayı kapatmadan açılacaktır.

LG G6 Ekranı Uygulama ve Oyunlar İçin Ölçeklendirmek 8