Kategoriler
Rehberler

iOS: Kodlama Bilmeden iPhone Oyunu Hazırlamak

Çoğumuz farklı mobil oyunları deniyor ve bu oyunları geliştirenlerin nasıl olup da tonla para kazandığını hayal ediyoruz. Belki de bir adım ileri gidip kendi oyununu geliştirmek isteyenler de var ama kodlama bilgisi olmadığı için yapabileceklerine inanmıyorlar.

iOS: Kodlama Bilmeden iPhone Oyunu Hazırlamak

İşte bu aşamada sizlere iyi haberlerimiz var. Aklınızda güzel bir oyun fikri varsa ama kodlama bilmediğiniz için oyuna dönüştüremiyorsanız yardımcı uygulamaları kullanabilirsiniz. Kodlama bilmeden yapılmış Space ShootR oyununa bakın ve nasıl yapıldığını bizden öğrenin:

[appbox appstore id1210401504]

iOS kullanıcılarına özel geliştirilmiş bu iPhone ve iPad uyumlu uzay oyununda uzay geminizi hareket ettirerek ateş ediyor ve engelleri yok ediyorsunuz. Amacınız olabildiğinde uzun mesafe gidebilmek. Elmasları topladıkça diğer gemileri kullanabilir olacaksınız.

Buildbox adı verilen uygulama sayesinde kod bilmeden sonuca gitmek mümkün. Elbette bu sözü geçen oyun çok basit ve sadece tek parmakla uzay gemisini yönlendirip ateş etmekten ibaret ama bir başlangıç. İlk olarak bir görsel tasarım uygulaması kullanarak karakterleri çizmek gerekiyor ama başka kaynaklardan temin etmek de mümkün olabilir. En doğrusu yapabiliyorsanız size özgü ve eşsiz bir karakter çizmek.

buildbox1

Şu sıralar çok sayıda meraklı kendi projelerini uygulama olarak sunmak için Buildbox kullanıyor. Kendi başına çalışanlar ve fazla vakti olmayanlar için ideal bir seçenek. Ardından daha gelişmiş seviyede iOS ve Android uygulamalarını dışa aktarmak, Xcode kullanarak cihaz üzerinde test gerçekleştirmek ve ardından online markete yüklemek.

space_shootr1

Basit oyunlar geliştirip ardından güncelleyerek çok oyuncu modu, 3D desteği gibi yenilikler katmak bile mümkün. Hepsi-bir-arada araç olarak işleyen serviste kullanıcı dostu arabirimler yer alıyor. Sürükle bırak destekli arabirime alışmak fazla zaman almıyor.

Buildbox-DragNDrop-640x418

El çizimleri iyi olanlar bunları kağıda uygulayıp daha sonra tarayıp içeri aktarabiliyor. Uygulama içinde yer alan hazır ayarlar ve seçenekler yeni başlayanların işini kolaylaştırıyor. En başta doğru bir planlama yapmak ve bunun üzerinde yürümek önemli. İşte kullanımı anlatan bir video: