Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Büyük Boyutlu Dosyaları Anında Gönderin

İnternet üzerinde son zamanların modası olan video çekimlerle vlog hazırlamak sorun olmaktan çıktı çünkü kameralar çok daha iyi seviyede ama elde edilen büyük boyutlu dosyaları akıllı telefondan diğer ortamlara gönderip paylaşmak sorun olabiliyor.

Android: Büyük Boyutlu Dosyaları Anında Gönderin

Bu gibi durumlarda klasik paylaşım ortamları yetmiyor. Büyük boyutlu dosya aktarımları için özelleştirilmiş servislere gereksinim var ve neyse ki bu tür çözümler ücretsiz servis vermekte.

Cover art

Sunshine (eski adıyla ShareON)

Dosya boyutları sürekli olarak artıyor çünkü fotoğraflar ve videoların çözünürlüğü arttı. Sunshine uygulaması sayesinde dosyaları sunucuya yüklemenize gerek yok. Bunun yerine iki kişide aynı uygulama yüklüyse ilgili içerik anında indirilebilir ya da akış olarak alınabilir. 10 GB boyutlu dosyanın iki saniyede indirilebileceği ifade ediliyor. Uygulama sadece Android ile sınırlı değil. iOS, Windows, Mac sürümleri de var. Android uygulamasını kullanarak bu cihazlardaki sabit disklere göz atabilirsiniz. Şirket bilgisayarında unuttuğunuz bir dosyayı daha sonra uzaktan alabilirsiniz. Gönderilen ve alınan dosyalar yedi gün içinde uygulamadan siliniyor ama sorun olacağını sanmıyoruz.

Send Anywhere

Sunshine gibi bu uygulama da bulut depolamadan ayrılıyor. Sunshine kullanabilmek için hesap oluşturmak gerekirken Send Anywhere sadece SSL güvenliği ve 6-haneli şifre kullanarak iki cihazı eşleştiriyor. Bu hem iyi, hem de kötü. Her ne kadar işlem hızlanıyor olsa da işleme anonim yapı katıyor yani herhangi bir anda birden fazla cihaz eşleştirmesi yapılamıyor. Diğer cihazlarınızı da uzaktan yönetebilmek istiyorsanız hesap oluşturup oturum açmanız isteniyor. QR koduyla cihaz eşleştirme, Bluetooth üzerinden bağlantıyla aktarım gibi artılar da var. Varsayılan ayarlarda paylaşılanlar sadece 10 dakika uygun durumda kalıyor ama bu süreyi değiştirmek mümkün.

WeTransfer

2009’dan beri hizmet veren servis bulut depolama esaslı paylaşım alanında pazar lideri. Geleceği parlak olmayabilir ama şimdilerde hala çok tercih ediliyor. Uçtan uca aktarım yerine büyük dosyaları sunucuya göndermek uzun süren bir işlem olsa da hem gönderici, hem de alıcının uygulama kurması şartı yok. Sadece e-posta adresleriniz yeterli. Dosyalar depolandığı için dosya boyutu limiti 10 GB.

Android Beam

NFC içeren cihazlar içinse son seçenek Android ile gelen Beam. Bu durumda iki cihaz yaklaştırılınca ekrana gelen bildirimle onay verip aktarım yapılabiliyor. Sadece Android 4.0 ve üstü yüklü cihazlar arasında kullanabilirsiniz.