Kategoriler
Rehberler

iPhone: Web Tarayıcısının Ekran Videosunu Kaydetmek

iPhone‘da web tarayıcısının ekran videosunu kaydetmek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Eğer Mac sahibiyseniz iPhone’un ekran videosunu kaydedebiliyorsunuz. Mac sahibi olmayan kullanıcılar ise aynı işlem için jailbreak yapmak durumunda kalıyor. iOS için uygulama geliştiriyorsanız bu büyük bir sorun, Mac iOS uygulama geliştirme işlemi için ön koşullardan birisi. Eğer web geliştiricisi iseniz aynı durum geçerli değil. Eğer ihtiyacınız olan şey iPhone‘da web tarayıcısının ekran videosunu kaydetmek ise Mac satın almak ya da jailbreak yapmak zorunda değilsiniz. 1.99 USD karşılığında edinebileceğiniz Mobile Web Recorder adlı iOS uygulamasıyla internet tarayıcısının ekran videosunu çekebilirsiniz. Uygulama kendi web tarayıcısına sahip. Kayıt altına almak istediğiniz URL’yi giriyorsunuz ve Go’ya dokunuyorsunuz. Mobile Web Recorder ekran videosunu kaydetmeye ve mikrofondan sesi almaya başlıyor.

iPhone: Web Tarayıcısının Ekran Videosunu Kaydetmek

iPhone Web Tarayıcısının Ekran Videosunu Kaydetmek 1

Mobile Web Recorder uygulamasını akıllı telefonunuza yükleyin ve çalıştırın. Erişmek istediğiniz internet sitesinin adresini bağlantı kutucuğuna girin ve klavyeden Go‘ya dokunun. Ekranda yer alan kayıt butonuna dokunmadığınız sürece ekran videosu kaydı başlamıyor.

Kayıt butonuna dokunduğunuzda uygulama size yalnızca ekran videosu kaydı ya da ekran videosuyla birlikte mikrofondan sesinizi de kaydetme seçeneği sunuyor. Record Screen Only ile yalnızca görüntüyü kaydedebilir ya da anlatmak istediğiniz bir şeyler varsa Record Screen & Microphone seçeneğine dokunabilirsiniz.

iPhone Web Tarayıcısının Ekran Videosunu Kaydetmek 2

Kaydı sonlandırmak için ekranın üst kısmında yer alan durdurma butonunu kullanabilirsiniz. Uygulama size kaydı yüklemek isteyip istemediğinizi soracaktır, çalışmanızı Keep butonuna dokunarak kaydedebilirsiniz.

Mobile Web Recorder testçiler, eğitmenler ve güzel bir web sunumu yapmak isteyen kullanıcıları hedefliyor. Ekrana dokunmalarınız videoda mavi renkle vurgulanıyor. Kayıt MP4 formatında yapılıyor ve kalitesi hayli yüksek. Portre ve manzara modunda video kaydetme olanağı sunuyor.

iPhone Web Tarayıcısının Ekran Videosunu Kaydetmek 3

Uygulamanın Safari ile çalışmadığını ve Safari’nin ekran görüntüsünü kaydedemediğini hatırlatalım. Yalnızca kendi bünyesindeki web tarayıcısının ekran videosunu kaydedebiliyor. Farklı bir uygulamanın ekran videosunu kaydetmek için de kullanamıyorsunuz.

[appbox appstore id1207576405]