Kategoriler
Rehberler

Samsung Galaxy S8: Bixby Tuşuna Yeni İşlev Kazandırmak

Samsung Galaxy S8 akıllı telefondaki Bixby Tuşuna Yeni İşlev Kazandırmak için kullanabileceğiniz en iyi uygulamalarla karşınızdayız. Bildiğiniz gibi Samsung’un 2017 yılı amiral gemisi akıllı telefonları olan Galaxy S8 ve S8+ Bixby adlı kişisel sanal asistanla geliyor. Güney Kore merkezli firma bu asistana oldukça önem vermekte, hatta cihaza Bixby’e hızlı şekilde ulaşmayı sağlayan bir fiziksel buton da eklenmiş durumda. Elbette tüm kullanıcılar Bixby’i aktif şekilde kullanmak istemeyebilir. Bu durumda Bixby butonu değer kazanıyor çünkü bu tuşa farklı işlevler kazandırmak mümkün. Dilerseniz Samsung Galaxy S8‘deki Bixby Tuşuna Yeni İşlev Kazandırmak için yararlanabileceğiniz uygulamaları tanıyalım.

Samsung Galaxy S8: Bixby Tuşuna Yeni İşlev Kazandırmak

BixBye

Samsung Galaxy S8 Bixby Tuşuna Yeni İşlev Kazandırmak 1

jagan2 tarafından geliştirilen bu uygulama ile Galaxy S8’deki Bixby butonunun işlevini değiştirmek mümkün. Esasında tıpkı Bixby asistan gibi gelişim sürecinin hayli başlarında. Tuşa dilediğiniz bir uygulamayı başlatma, bildirim alanını aşağı çekme, ana ekran veya son uygulamalar arayüzüne gitme, güç ekranını görüntüleme gibi işlevler katabiliyor.

[appbox googleplay id=you.in.spark.bixbye]

BixRemap

BixRemap hayli basit bir çözüm. Son güncellemeden önce Bixby tuşuna yalnızca Google Assistant’ı çalıştırma özelliği katabiliyordu. Son güncellemeyle birlikte artık farklı uygulamaları bu tuşla çalıştırmak mümkün hale geliyor. İlerleyen dönemlerde yeni özellikler kazanacağını tahmin ediyoruz.

[appbox googleplay id=dave.bennett.bixremap]

Bixby Button Remapper

Samsung Galaxy S8 Bixby Tuşuna Yeni İşlev Kazandırmak 2

Uygulama listede yer alan diğerlerinden çok da farklı değil. Ancak daha fazla özelliğe sahip olduğunu söylemek mümkün. Bixby tuşuna navigasyon butonlarının -ana ekran, geri, son uygulamalar- işlevini kazandırabiliyor; flaşı açma, bildirim alanını görüntüleme gibi fonksiyonlar da ekleyebiliyor. Tabii bu tuşla dilediğiniz uygulamayı da başlatabiliyorsunuz.

[appbox googleplay id=com.phascinate.bixbybuttonremapper]

Custom Bixby Button

Samsung Galaxy S8 Bixby Tuşuna Yeni İşlev Kazandırmak 3

Şu anda kullanılabilir durumda olan en gelişmiş uygulama Custom Bixby Button. Araç Bixby tuşuna şu işlevleri kazandırabilmekte:

 • Son uygulamalar
  Uyku (root gerektirir)
  Güç düğmesi menüsü
  Aşağı kaydırma (root erişimi şart)
  Yukarı kaydırma (root erişimi şart)
  Bildirim panelini açma
  Hızlı ayarları açma
  Şarkıyı çalma / duraklatma
  Sıradaki şarkı
  Önceki şarkı
  Otomatik döndürme özelliğini açma / kapatma
  Zil modunu açma / kapatma
  Uygulama çalıştırma
  Arama
  Ekran görüntüsü alma (root gerektirir)
  Sesli asistan başlatma (Google Assistant gibi)
  Bölünmüş ekran modunu açma / kapatma

[appbox googleplay id=com.superthomaslab.custombixbybutton]