Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Chrome’un Adres Çubuğunu Ekranın Altına Taşımak

Android‘li akıllı telefonlarda Google Chrome’un Adres Çubuğunu Ekranın Altına Taşımak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Android işletim sisteminin en büyük avantajı kullanıcılarına yüksek oranda özelleştirme imkanı sağlaması. Tıpkı Android gibi Google çatısı altında ivme kazanan Chrome web tarayıcısı da esasında kullanıcı ihtiyaçlarına göre şekillendirilebiliyor. Google Chrome’u hem kişisel bilgisayarlarımızda hem de mobil platformlarda kullanıma sunulduğu dönemden beri aktif olarak kullanıyoruz; tarayıcının hemen her platformda oldukça başarılı olduğunu belirtmemiz gerek. Tarayıcının özelleştirilebileceğinden bahsetmiştik; Android‘li akıllı telefonlarda Google Chrome’un Adres Çubuğunu Ekranın Altına Taşımak mümkün. Dilerseniz işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinize daha yakından bakalım.

Dark Mode Coming to Google Search Page in Chrome's Mobile Version ...

Android: Chrome’un Adres Çubuğunu Ekranın Altına Taşımak

Chrome’da gizli bir Flags menüsü var ve burada yer alan ayarları değiştirerek tarayıcının kontrolünü ele almanız mümkün. Bu menünün gizlenmesinin bir nedeni var: buradaki birçok seçenek deneysel ve değiştirilmesi her zaman beklenen sonuçları sağlamayabiliyor. Kişisel deneyimlerimizde ise şu ana kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadığımızı söyleyebiliriz.

Öncelikle Android’li telefonunuzda Chrome’u çalıştırın ve adres çubuğuna chrome://flags yazıp klavyedeki Enter tuşuna dokunun. Karşınıza gelen ekrandaki uyarıda ayarları değiştirmenin çeşitli sorunlara neden olabileceği belirtiliyor.

Android Chrome'un Adres Çubuğunu Ekranın Altına Taşımak 1

Chrome’un menü butonuna dokunun ve Find in Page seçeneğine erişin. Chrome Home Android yazın ve sayfada bulunan arama sonucuna erişin.

Android Chrome'un Adres Çubuğunu Ekranın Altına Taşımak 2

Seçeneği bulduğunuzda açılır menü şeklindeki kutucuktan Enabled‘ı seçin. Tarayıcıyı yeniden başlatmanız gerektiğini belirten bir uyarı alacaksınız. Google Chrome’u kapatıp açtığınızda tarayıcının adres çubuğunun ekranın üstünden altına taşındığını göreceksiniz.

Android Chrome'un Adres Çubuğunu Ekranın Altına Taşımak 3