Kategoriler
Rehberler

Android: Root Aldıktan Sonra İlk Alındığı Hale Döndürmek

Android dünyasında serbestlik ön planda ve kullanıcılar yönetici haklarını alarak yani root ederek cihazlarını istedikleri gibi özelleştirebiliyor, sistem dosyalarını silip değiştirebiliyor. Peki ya root aldıktan sonra geri dönmek isterseniz?

Android: Root Aldıktan Sonra Geriye Döndürmek

Servise gitme, telefonu satma, yeni bir resmi ROM güncellemesinin kurulmayı reddetmesi gibi sebeplerden ötürü root aldıktan sonra geri döndürmeniz gerekebilir. Neyse ki bu zor değil ve çeşitli yöntemler var.

Nandroid yedek

En hızlı yollardan biri öncesinde Nandroid yedek almak ve geri dönmek. Kurtarma menüsü içinden alınan bu yedekte sistem saklanır ama geri döndüğünüzde ister istemez sonradan kurduğunu uygulamalar ve ayarlar da bu yedeğe geri döner.

İlginizi Çekebilir:  Google Haritalar'da Gece Modu'nu açma

nandroid

Diğer yandan bu çözüm pek pratik değil ve geri yüklemeden sonra silinen programlar döner, uygulamaların güncellenmesi ve yenilerin eklenmesi gerekir. Hesaplar ve ayarlar epey zaman alır. TWRP gibi bir kurtarma menüsü kurmanız şart olur.

Stock ROM kurmak

Üretici sitesinden stock ROM indirip bunu firmanın geliştirdiği uygulama ile kurarsanız cihazınız formatlanır ve fabrika ayarlarına döner. Aynı zamanda root alınmışsa kalkar. Satma aşamasındaysanız bu yol daha mantıklı.

oneplus-stock-roms

Çok da zor olmasa da her cihaz üreticisi farklı bir yöntem sunuyor. Kiminde stock ROM inmesi saatler alabiliyor. XDA Forum’da yer alan alternatif çözümler genelde daha pratik ve hızlı ama İngilizce bilmeniz ve zaman harcamanız şart.