Kategoriler
Rehberler

Android: Otomatik Veri Yedekleme ve Eşleştirme

Veri yedeklemenin önemini tartışacak değiliz, mutlaka periyodik olarak gerçekleştirmelisiniz ama nasıl bir yöntem izlemelisiniz? Mobil dünyada yeni nesil uygulamalar otomatik yedekleme desteği veriyor. Aynı zamanda bulut depolama yaygınlaştı ve ucuzladı. Mobil cihazlarda yedekleme masaüstünden bile önemli!

Android: Otomatik Veri Yedekleme ve Eşleştirme

Çünkü ne de olsa mobil cihazları kaybetme, çaldırma bozma olasılığınız daha yüksek ve riskler aşırı. Seçenekleri inceliyoruz ve seçimi size bırakıyoruz.

Autosync

AndroidBackup-Dropsync-Sync-Options

Dropbox’un masaüstü istemcisi gibi bir deneyim istiyorsanız Dropsync adlı uygulama işinizi görebilir. Arka planda işleyerek lokal klasörleri uzaktaki eşdeğerleriyle eşleştiriyor. Hem görevini başarıyla yerine getiriyor, hem de son derece fazla sayıda detaylı seçenek içeriyor. Belirli bir zamanda eşleştirme, belirli durumlarda engelleme gibi olanaklar var. Temel özellikler ücretsiz ama reklamları kaldırma, birden fazla klasör eşleştirme istiyorsanız Pro sürümü almalısınız.

[appbox googleplay id=com.ttxapps.dropsync]

Foldersync

AndroidBackup-FolderSync-Cloud

Dosyalarınız sınırlı ücretsiz alanlar nedeniyle Google Drive, Dropbox ya da Box gibi ortamlara dağılmışsa ya da bunlar dışındaki seçenekleri kullanıyorsanız aradığınız çözüm Foldersync olabilir. Hesaplarınızı birer birer ekleyip onay verdikten sonra dosya gezgini gibi içlerinde gezinebilir ve eşleştirmeler tanımlayabilirsiniz. Bu tanımlananların her biri bağımsız biçimde zaman, durum, boyut, klasör gibi ayrı seçeneklere sahip. FTP ve lokal ağ paylaşımları kullanılarak da eşleştirme yapılabiliyor. Ücretsiz sürüm deneme amaçlı ve sınırlı. Kullanabilmek için Pro satın almalısınız.

[appbox googleplay id=dk.tacit.android.foldersync.lite]

BitTorrent Sync

AndroidBackup-BitTorrentSync

Torrent ağlarından indirme uygulamasının eşleştirme uygulaması olan BitTorrent Sync epey beğeni görüyor. Basit biçimde istemcilerinizi kurun ve eşleştirme için klasörleri seçin. Sınırsız biçimde klasör seçme olanağınız var. Dosya boyutu yok ve fotoğraflar, müzik, video vb seçilebiliyor. Bu uygulamada o kadar fazla seçenek yer almıyor. Daha yeni olan bu uygulamada elde edilen sonuçlar duruma göre değişebiliyor ve diğerleri kadar etkili olamayabiliyor ama ücretsiz.

[appbox googleplay id=com.bittorrent.sync]