Kategoriler
Rehberler

Android: Telefonu Webcam Olarak Kullanmak

Webcam kullanmıyorsanız ama bilgisayarı kullanarak görüntülü sohbet yapmak isterseniz yeni bir webcam almanıza gerek yok. Akıllı telefonunuzda yer alan kamerayı kullanarak avantaj elde edebilirsiniz. Webcam olsa bile ikinci bir webcam niyetine kullanarak seçeneklerinizi arttırabilirsiniz.

Android: Telefonu Webcam Olarak Kullanmak

Bu konuya hizmet eden çeşitli yazılımlar ve sürekli yenileri ekleniyor. Ayrıca bir zamanlar iddialı olan webcam uygulamalarının yerini daha iyileri alabiliyor.

DroidCam

muo-android-webcams-droidcam-android

Ücretsiz ve ücretli sürümleri olan bu uygulamanın kurulumu yeterli değil. Aynı zamanda PC’de uygulama kurulması ve bağlantı yapılması gerekiyor. http://www.dev47apps.com/droidcam/  adresinden Windows ve Linux sürümleri indirilebiliyor. Kurulum sonrasında eşleştirme için IP adresi giriliyor. Ardından video kalitesi üç ayrı seviyede değiştirilebiliyor. USB bağlantısını kullananların cihazla gelen kabloyu bağlaması yeterli. Başlat komutu verince telefon kamerasındaki görüntü bilgisayar ekranına gelecek.

muo-android-webcams-droidcam-pc

Dikey moda geçiş, zoom yapma, parlaklık değiştirme gibi çok sayıda seçeneği kullanabilmek içinse ücretli sürüme terfi etmeniz gerekiyor.

[appbox googleplay id=com.dev47apps.droidcam]

IP Webcam

muo-android-webcams-droidcam-ipwebcam

 

DroidCam’e sıkı bir rakip olan IP Webcam ücretsiz ve ücretli sürüme terfi edilebiliyor. Bunda da öncelikle PC özel uygulamanın kurulması gerekiyor: http://ip-webcam.appspot.com/ Kurulum benzer ama bununla birlikte doldurulması gereken bir diğer araç var. Sadece Chrome ve Firefox kabul ediliyor. Windows kullanıcıları IE ile akış alamıyor. Akışı görmek için IP adresi.8080/videofeed adresi ziyaret ediliyor. Video ve fotoğraflar için çeşitli çözünürlükler seçilebiliyor. Ön kameralar tam anlamıyla desteklenmiyor.

[appbox googleplay id=com.pas.webcam]

Kamerayı Skype ve Hangouts İle Paylaşmak

muo-android-webcams-skype

Webcam kurulumu bittikten sonra Skype gibi uygulamalarda bu yeni kamerayı seçebilmek için uygulama ayarlarında menüden yeni ismi seçmeniz gerekiyor ve kurulan uygulamaya bağlı olarak uygun adı göreceksiniz.