Kategoriler
Rehberler

Android: Durum ve Navigasyon Çubuğunu Gizlemek

Android‘li akıllı telefonlarda, kullanılmadıkları anlar için Durum ve Navigasyon Çubuğunu Gizlemek üzere izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Teknoloji dünyasında en geniş kitleye ulaşan ve en hızlı gelişimi gösteren cihazlar son dönemde şüphesiz akıllı telefonlar. Akıllı telefonların ekranları giderek büyüyor. Şu anda 5.5 inç genişlikli ekranlar neredeyse standart oldu, hatta 6 inç seviyesine ulaşan modeller de görmekteyiz. Bu geniş ve yüksek çözünürlüklü ekranları hiçbir alanı gereksiz ögelerle harcamadan, tam ekran olarak kullanmak elbette hakkımız. Kullanılmadıkları anlarda Durum ve Navigasyon Çubuğunu Gizlemek işlevini sunan özellik Immersive mode olarak adlandırılmakta; bu özelliği maalesef birçok akıllı telefon üreticisi mevcut ROM’lara dahil etmiyor. Neyse ki XDA üyesi Rashad83 paylaştığı bir yöntemle Android’li telefonlarda Immersive mode’un root erişimine gerek kalmadan nasıl etkinleştirilebileceğini açıklamış oldu. Birkaç ADB komutundan faydalanmak yeterli. Bu yöntem Android Marshmallow ve Nougat işletim sistemli güncel akıllı telefonlarda çalışmakta.

Android: Durum ve Navigasyon Çubuğunu Gizlemek

Gerekenler

Android’de Settings » About phone » Build number yolunu izleyin ve bu seçeneğe art arda 7 kez dokunarak Developer Options menüsünü aktive edin. Bu menüdeki USB Debugging ile OEM Unlocking seçeneklerini etkinleştirin.

ADB ve Fastboot’u bilgisayarınıza yükleyin.

Akıllı telefonunuzun USB sürücülerini bilgisayarınıza yükleyin.

Immersive Mode’u Etkinleştirmek

Akıllı telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. Akıllı telefonunuzda bu şekilde bir ekranla karşılaşırsanız OK butonuna dokunun.

Android Durum ve Navigasyon Çubuğunu Gizlemek 1

ADB ve Fastboot’u genişlettiğiniz klasöre gidin ve boş bir alanda Shift + Sağ Tıklama kombinasyonunu kullanın. Açılan menüdeki Open command window here seçeneğine tıklayın.

Android Durum ve Navigasyon Çubuğunu Gizlemek 2

Akıllı telefonun bilgisayarınız tarafından sorunsuz şekilde tanındığını teyit etmek için açılan Komut İstemi penceresinde adb devices komutunu yazın. Bağlantı sorunsuz ise komut ekranında cihazın seri numarası görüntülenecektir.

Sadece durum çubuğunu gizlemek için adb shell settings put global policy_control immersive.status=* komutunu girin.

Sadece navigasyon çubuğunu gizlemek için adb shell settings put global policy_control immersive.navigation=* komutunu yazın.

Durum ve bildirim çubuğunu birlikte gizlemek için adb shell settings put global policy_control immersive.full=* komutunu kullanın.

Yaptığınız değişiklikleri bir süre sonra geri almak isterseniz adb shell settings put global policy_control null* komutunu kullanabilirsiniz.