Kategoriler
Rehberler

Android: Bildirimlerin Sesli Okunmasını Sağlamak

Android‘li akıllı telefonlarda bildirimlerin sesli okunmasını sağlamak için izlenmesi gereken aşamaları anlatacağız. Android işletim sistemi henüz mobil arenada söz sahibi değilken, Nokia’nın piyasayı domine ettiği yıllarda bazı Nokia akıllı telefonların mesaj ve e-postaları sesli okuyabildiğini görmüştük. Bu özelliğin Android’de neden pratik bir şekilde sunulmadığını düşündüğümüz bir günde Speaki uygulamasını keşfettik. Bu uygulama mesaj ve e-postaları okumuyor ancak bizce daha önemli olan bildirimlerin sesli okunmasını sağlamak gibi bir işlevi var.

Android: Bildirimlerin Sesli Okunmasını Sağlamak

Android Bildirimlerin Sesli Okunmasını Sağlamak 1

Speaki uygulamasını Google Play uygulama mağazasından indirdikten sonra çalıştırın ve Enable Speaki seçeneğindeki anahtarı aktive edin. Uygulamanın bildirimlere erişmesine ve onları sesli okumasına izin vermeniz gerek ki işlevini yerine getirebilsin.

Gizlilik konusunda endişeleriniz varsa Speak Output‘a dokunun ve Headset‘i seçin. Bildirimler yalnızca akıllı telefonunuza kulaklık bağlıyken okunacaktır. Speaker‘ı seçerseniz bildirimler hoparlörden okunacaktır. Uygulamanın bildirimlerinizin içeriğini okumasını engellemeniz de mümkün, bunun için Speak content seçeneğini devre dışı bırakmanız yeterli. Hangi uygulamaların bildirimlerinin sesli okunacağını belirlemek için Select Apps bölümüne gidin ve buradan dilediğiniz uygulamalar için sesli bildirimleri etkinleştirin.

Android Bildirimlerin Sesli Okunmasını Sağlamak 2

Speaki Android’in text-to-speech motorunu kullanıyor. Yani konuşma hızı, adım, varsayılan dili ayarlama imkanınız var. Akıllı telefonunuzda Google Metin – Konuşma Motoru varsa bunu etkinleştirin, bildirimlerinizin anlaşılır ve temiz bir şekilde seslendirildiğini göreceksiniz.

Google Play mağazasından ücretsiz yükleyebileceğiniz Speaki uygulamasının sesli bildirimleri gelen aramalar için de etkinleştirebildiğini belirtelim.

[appbox googleplay id=com.one.speakify]