Kategoriler
Konular

Android’de Bataryayı Tüketen Uygulamaları Bulmak

Akıllı telefonların bataryalarında kapasite artışı gerçekleşiyor olsa da zaman içinde artan ekran genişlikleri ve kullanım sürelerinden ötürü 3-4 saat açık kalan ekran bile bataryanın bitmesine neden olabiliyor. Ekran kapalı olsa bile arka planda çalışan uygulamalar bataryaya yük bindiriyor.

Android’de Bataryayı Tüketen Uygulamaları Bulmak

Bu gibi durumlarda yapabilecekleriniz belirli. Wi-Fi, 4G gibi bağlantıları uyku durumunda kapalı hale getirmek pek cazip değil çünkü bu durumda gelişmelerden anında haberdar olamayacaksınız. Bu yüzden önerimiz en çok batarya tüketen suçlu uygulamaları tespit edip güç tüketimlerini azaltmak için düzenlemeler yapmak ya da bunlara alternatif olan diğer uygulamalara yönelmek. Bazılarını kaldırıp yerlerini birden çok işlem gerçekleştiren uygulamalar bile kurabilirsiniz. Uygulama sonlandırıcı ya da RAM boşaltıcı uygulamalar kurup kullanmanız batarya kullanımı açısından fayda sağlamaz!

Wakelock Detector

android-battery-apps-wakelock-detector

Bu uygulamayı kullanarak cihazınızın gereksiz biçimde uyku modundan çıkıp işlemci ve diğer donanımları hızlandırarak bataryayı tüketmesini engelleyebilirsiniz. Wakelock Detector adından anlaşılacağı gibi cihazınızı uyandırmak için istek gönderen uygulamaları tespit eder ve sorun çıkaranları ayıklamanıza yardımcı olur. Basit ve anlaşılması kolay olan uygulamayla işlemci, ekran gibi bileşenleri uyandırmak için istek gönderenleri ayrı ayrı görebilirsiniz.

[appbox googleplay id=com.uzumapps.wakelockdetector]

GSam Battery Monitor

android-battery-apps-gsam-battery-monitor

Batarya kullanımını takibe alan çok sayıda uygulama olsa da bunların hiç biri GSam Battery Monitor kadar başarılı değil. Çok sayıda araca yer vererek bataryayı  yönetmenize yardımcı oluyor ve işinizi kolaylaştırıyor. Katogerilere bağlı olarak kullanımları görebilir beklenenden çok daha detaylı bilgiler elde edebilirsiniz. Dahili grafikler de işinizi ve anlamanızı kolaylaştırıyor. Batarya sıcaklığı, sinyal gücü, tüketim gibi değerleri sürekli takip ediyor. Root etmenize gerek yok ama varsa daha detaylı bilgiler sunabiliyor.

[appbox googleplay id=com.gsamlabs.bbm]

Carat

carat-screenshots-670x390

Carat yeni seçeneklerden biri ve son derece sade bir arabirim içeriyor. Kullanım alışkanlıklarınızı bir süre takip ettikten sonra batarya ömrünü arttırma olasılığı olan değişiklikleri size tavsiye ediyor. Deneyimsiz kullanıcılar için ideal görünüyor.

[appbox googleplay id=edu.berkeley.cs.amplab.carat.android]

Greenify

greenify-1-670x390

Bu alandaki en popüler uygulamalardan biri ve çok kullanıcısı var. Farklı seviyelerde uyutma desteğiyle Android 6.0 ile gelen doze modunu taklit ediyor. Böylece sadece sizin izin verdiğiniz uygulamalar arka planda çalışabiliyor. Bu ayarları yapabilmek için biraz deneyimli olmak gerekiyor.

[appbox googleplay id=com.oasisfeng.greenify]