Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android / iOS: Google Fotoğraflar Uygulamasıyla Video Hazırlamak

Akıllı telefon kullanarak kısa metrajlı film benzeri videolar çekmek ve hazırlamak zorlu olabilir. Çoğu durumda bunu USB üzerinden PC ortamına aktarıp özel uygulamalarla düzenlemek isteyebilirsiniz. Buna uygun çok sayıda video düzenleme yazılımı var. Peki ya bilgisayarınız yoksa ne yaparsınız?

Google Fotoğraflar - Google Play'de Uygulamalar

Android: Google Fotoğraflar Uygulamasıyla Video Hazırlamak

İşte buna çözüm olmaya aday mobil uygulamalardan bir diğeri Google Fotoğraflar ve yeni Android cihazlarla yüklü olarak geliyor. Aynı zamanda çekilen fotoğrafları sınırsız alanla Google Drive ortamına yedekleyip cihazdan silerek boş yer açabiliyor.

Her ne kadar fotoğraf ağırlıklı bir uygulama olsa da aynı zamanda video işleri için de kullanılabiliyor. Tamamen ücretsiz olan Google Fotoğraflar uygulamasının iOS sürümü de bulunuyor:

Öncelikle şunu not olarak belirtmek isteriz ki hangi uygulama olursa olsun çekilen içeriğin yatay ya da dikey olarak benzer tip seçilmesi şart. Aksi halde iyi sonuç almanız zor. Android ve iOS sürümleri kıyaslandığında Google Fotoğraflar uygulaması aynı sonucu veriyor ama uygulama sırasında bazı farklar olabiliyor.

muo-creative-googlephotos-android-select

Basit biçimde uygulamayı açın ve ilk videoyu oluşturmak için kullanmak istediğiniz fotoğrafları uzun tıklayarak seçin. En fazla 50 fotoğraf seçilebilir. Ardından artı ile menüden video seçin. İşlem bitmesi için bir süre bekleyin ve bitince ad verin. Önizleme alabilir ve ardından müzik atayabileceksiniz. İşlem otomatik olarak gerçekleşiyor ve pek seçim sunulmuyor.

Manuel düzenleme

muo-creative-googlephotos-android-trim

Bunu gerçekleştirmek için oynatma sırasında altta beliren kareler şeridine tıklayın. Video klip başlama anını değiştirebilir ya da sonunu kısaltabilirsiniz. Ayrıca kesilen parçalar daha sonra tekrar birleştirilebilir ama biraz zaman alan ve ufak ekranda epey zor olan bir süreç. Google arşivinde kullanılabilir farklı müzikler var.

iOS ile video oluşturmak

muo-creative-googlephotos-ios-select

iOS ortamında işlem prensibi benzer ama bazı farklar var. Uzun tıklayıp parmak sürükleyerek seçim yapabilir ve işlemi başlayabilirsiniz. Artı tıklayınca açılan menüde video oluşturma var. Buradaki fark fotoğrafların zaman çizelgesi üzerinde gösterilmedi. Böylece neler olup bittiği daha kolay anlaşılabiliyor. Sonuçtan memnunsanız kaydedebilirsiniz. Ardından sosyal medya paylaşımı geliyor. Videoları indirmek ya da albüme eklemek mümkün.