Kategoriler
Konular

Android’de Batarya Sağlığını Koruyucu İpuçları

Akıllı telefonunuzda yer alan bataryanın daha uzun ömürlü olmasını nasıl sağlarsınız? Özel uygulamalardan söz etmiyoruz. Genel kullanım kurallarından söz ediyoruz. Nasıl davranırsanız daha uzun süre sorun almadan kullanmaya devam edebilirsiniz?

Android’de Batarya Sağlığını Koruyucu İpuçları

Bataryanızı ne durumdayken, hangi sıklıkta şarj ettiğiniz ve deşarj sırasında ne kadar erken davrandığınız ve hangi adaptörleri kullandığınız gibi farklı nedenlerden ötürü bataryanızın kullanım ömrü değişir. Çeşitli uygulamalar kullanarak batarya kullanım süresini arttırma yöntemlerini daha önce sitede anlattık. Bunlar sayesinde deşarj süresi uzayacağı için batarya kullanım ömrü artar ama yeterli değil.

Yeni alınan bir cihazla gelen batarya henüz yeni olduğu için teorik anlamda sunabileceği en yüksek kapasiteyi sunmaya hazırdır ama ilk birkaç deşarj-şarj döngüsü gerçekleşmeden önce gerçek gücünü gösteremez. Bu durum yeni bir arabadaki motor açma işlemine benzetilebilir. İlk başlarda batarya sorunlu paniği yaşamadan ya da moral bozmadan daima batarya bitip cihaz kapanana kadar kullanıp sonrasında cihaz kapalıyken tam dolana kadar aralıksız şarj etmelisiniz. 5-10 kez bunu tekrar ettikten sonra batarya olası en yüksek performanslı durumunu gösterir olur.

Lityum bataryalar

muo-android-battery-health-cells

Uzun yıllardan beri akıllı telefonlarla gelen lityum-iyon ya da lityum-polimer bataryalar temel olarak lityum kullandığı için özellikleri benzer. Bunlarda ana sorun darbelere karşı hassasiyet ve sıcaklık altındaki riskler. Şarj sırasında ve özellikle de hızlı şarjda ısı artacağı için ister istemez batarya ömrü kısalır. Bataryaların daha uzun dayanabilmesi için darbe, eğilme, kokpit gibi sıcak ortamlardan sakınılması gerekir. Kullanılan batarya kalitesine bağlı olarak şarj sayısı değişir.

Bazısında 300, bazısında 500 şarj desteklenebilir ama hangisi olursa olsun şarj tekrar ettikçe zamanla kapasite azalır yani 100 şarj sonrası 2400 mAh sunabilen batarya 200 şarjdan sonra 2000 mAh sunar hale gelebilir. Eski nesil Ni-Cd bataryalar aksine şarjdan önce tamamen şarj etmenin bir getirisi olmaz çünkü lityum piller hafıza etkisine sahip değil. Elbette şarj aletinin ve kablosunun orijinal olmasına dikkat edilmeli çünkü yan sanayi çözümler de batarya ömrüne sekte vurur.