Kategoriler
Rehberler

iOS: iPhone Mobil Veri Kullanımını Düşürün

3G ya da 4G paketlerinde karşımıza çıkan mobil veri kotaları şimdilik hayatımızın değişmez bir parçası ve kota aşımı sonrasında doğacak ek faturaları engelleyebilmek için bazı önlemleri almamız gerekiyor.

iOS: iPhone Mobil Veri Kullanımını Düşürün

Apple iPhone sahiplerinin mobil veri kullanımını azaltma konusunda kullanabileceği belirli seçenekler var ama mobil kotanın ne kadarını tükettiğinizi ve geri kalanı görmek basit değil. Ayarlar içinden mobil kısmına girerseniz mobil veri kullanımını kısıtlama odaklı çok sayıda seçenek görebilirsiniz. Ayrıca mevcut dönemde kullanılan veri ve dolaşım verisi görülebilir. Son sıfırlama zamanına göre KB ya da MB olarak kullanılan görülebilir.

ios_data_usage_thumb

Fatura dönemi geçince siz gidip bu sayacı sıfırlamazsanız pek bir anlamı kalmaz. Pek çok mobil GSM firması kendi üyelik sayfalarında kullanılanı görme imkanı veriyor. Bu durumda Apple sayacını kullanmanıza gerek kalmıyor. iOS 9 geldikten sonra bazı kullanıcılar daha fazla mobil veri kullandıklarını gördüler. Bunun nedeni Wi-Fi asistan özelliydi ve Wi-Fi zayıf olunca otomatik olarak mobil veri kullanıyordu. Ayarlardaki ağ özelliklerinden bu asistanı kapalı tutmanızda fayda var.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'un yenilenmiş olduğunu anlamak

ios_mobile_data_menu_thumb

Mobil kullanım sayacı altındaki mobil veri kullanan uygulamalar listesine dikkat edin. Listenin içinde belirli uygulamaların gereksiz oranda fazla veri kullandığını görürseniz uygulama ayarlarını kontrol edin ya da tamamen engelleyin. Bazı ücretsiz oyunlar mobil veri olmadan açılmaz çünkü reklam göstermek isterler. Örnek vermek gerekirse Dropbox uygulaması içinde veri yükleme için sadece Wi-Fi seçilebilir. Ayrıca görsel önizleme özelliği kapatılırsa mobil veri kullanımı düşer.

twitter_lite_main_thumb

Twitter ve Facebook uygulamalarında videoların otomatik başlamasını sadece Wi-Fi moduna getirin. Facebook ve Twitter’ın Lite sürümlerini kullanarak da mobil veri kullanımını düşürebilirsiniz. Son olarak iOS 7 ile gelen uygulama arka planda güncelleme desteğini kapatın. Ayarlar uygulamasında Genel kısmındaki arka plan güncellemesini kapatırsanız haberler, hava durumu gibi uygulamalar güncellenmez.