Kategoriler
Rehberler

Android: Ana Ekran Butonu İle Ekran Görüntüsü Almak

Android‘li akıllı telefonlarda Ana Ekran Butonu İle Ekran Görüntüsü Almak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Android ekran görüntüsü alma konusunda karmaşık bir geçmişe sahip. Android’in eski sürümleri (ilk versiyonlar) ekran görüntüsü almaya destek vermiyordu. Bir noktada, yalnızca ekran görüntüsü alabilmek için bile root erişimi sağlamak gerekiyordu. Eğlenceli bir dönem değildi. Yıllar geçtikçe Android’e doğal ekran görüntüsü alma desteği eklendi. Ekran görüntüsü almak için kullanılması gereken tuşlar cihazdan cihaza farklılık gösterebiliyor ancak çekirdek işlevsellik yine de orada. Normalde ekran görüntüsü almak için güç ve ses azaltma düğmesine basmak gerekiyor. Bu işlem butonların cihazınızda nerede konumlandırıldığına bağlı olarak kolay olabilir veya olmayabilir. Bu kombinasyonun zor olduğunu düşünüyorsanız Android‘de Ana Ekran Butonu İle Ekran Görüntüsü Almak isteyebilirsiniz.

Android: Ana Ekran Butonu İle Ekran Görüntüsü Almak

İşlem için Screenshot Assistant adlı uygulamayı kullanabilirsiniz. Araç yalnızca ana ekran tuşu ile ekran görüntüsü alma imkanı sağlamakla kalmıyor; ekran görüntüsünü kırpma ve paylaşma seçeneklerini de sunuyor.

Screenshot Assistant uygulamasını yükleyin ve çalıştırın. Uygulama Google Assistant uygulamasının yerini almak isteyecektir, onay verin. Assist app preferences seçeneğine dokunun. Settings arayüzü açılacaktır.

Android Ana Ekran Butonu İle Ekran Görüntüsü Almak 1

Assist app‘e dokunun ve menüden Screenshot Assistant‘ı seçin. Ana ekran tuşunu kullanarak uygulamayı devreye almanız sağlanacaktır. Ana ekran tuşuna basılı tuttuğunuzda ekran görüntüsü alabileceksiniz.

Android Ana Ekran Butonu İle Ekran Görüntüsü Almak 2

Ekran görüntüsü almak için tuşa basın ve basılı tutun. Ekran görüntüsü alınacaktır. Kırpmak isterseniz alt kısımda yer alan ilgili butona dokunabilirsiniz. Ekran görüntüsünü kaydedebilir ya da dilediğiniz platformda paylaşabilirsiniz.

[appbox googleplay id=pl.waskysoft.screenshotassistant&rdid=pl.waskysoft.screenshotassistant]