Kategoriler
Rehberler

Android / iOS / Windows Phone: Kayıp Cihazın Yerini Bulmak

Eğer akıllı telefonunuzu kaybederseniz sonsuza kadar elde edemeyeceğiniz anlamını taşımaz. Elbette bu kötü durum yaşanana kadar beklemenin ve hazırlıksız gafil avlanmanın anlamı yok. Buna uygun ayarlamaları önceden yapmalı ve acil bir durumda kolayca yerini tespit etmelisiniz.

Android/iOS/Windows Phone: Kayıp Cihazın Yerini Bulmak

Telefonunuzu kaybolursa bu konuda geçen takip ve sıfırlama işlemlerinin yapılabilmesi için cihazın açık olması gerekir yani bir yere düşer ve hasar sonucu kapanır ya da siz ulaşmadan önce bataryası biter ve o şekilde kalırsa yerini tespit edemezsiniz. Bu nedenden ötürü böyle bir aksilik yaşamamak adına önlem olarak tüm gerekli bilgilerinizi yedeklemelisiniz. Olanak veren çok sayıda bulut depolama servisi bulunuyor.

Android, iOS ve Windows Phone mobil işletim sistemlerine özel kendi geliştirdikleri kayıp cihaz bulma çözümleri var. Ayrıca üçüncü parti uygulamalardan biri olan Prey, hem mobil işletim sistemlerini, hem de Windows, OS X, Ubuntu yüklü dizüstü bilgisayarları bulma imkanı veriyor.

Android

Android_enable_location_history

Uygulama kurmanıza gerek yok. Google ayarları içinden güvenlik kısmına girip cihaz yönetimi içindeki uzaktan yer bulma ve silme seçeneklerini işaretleyin. Ardından konum erişimini aktifleştirin. Artık android.com/devicemanager adresini ziyaret ederek cihazınızın yerini görebilir ve uzaktan zil çaldırma, kilitleme, sıfırlama işlemleri yapabilirsiniz.

iPhone

Turn_on_Find_My_iPhone

iPhone ayarlar uygulamasında iCloud içindeki iPhone’umu bul özelliğini aktifleştirin ve son bilinen yeri gönderi de seçin ki pil bitiyorsa kapanmadan önceki yeri göndersin. Ayarlar içinden Gizlilik ve Konum servislerinin aktif olması şart. Diğer Apple cihazlarını kullanarak iPhone’u bulabilir ya da alternatif olarak iCloud.com sitesine girip yerine bakabilirsiniz.

Select_device_Find_My_iPhone

Windows Phone

Bütünleşik yer bulma sistemi geliyor. Ayarlar panosunda Gizlilik kısmında Konum ve Cihaz bulma seçeneklerini aktifleştirin.

Find_Windows_Phone

Daha sonra cihaz yeri bulmanız gerekirse account.microsoft.com/devices adresini ziyaret edip oturum açmalısınız.