Kategoriler
Konular

Android’de Bilgisayar ve Konsol Oyunlarını Oynamak

Android‘li cihazlarda bulut tabanlı hizmetler ile bilgisayar ve konsol oyunlarını oynamak hayal değil! Şüphesiz heyecan verici bir gelişme. Android’li akıllı telefon, tablet, Android TV, NVIDIA Shield Pro ya da MXQ Pro gibi cihazlarla bilgisayar ve konsol oyunlarını oynamak mümkün. Bulut tabanlı oyun hizmeti ilk olarak OnLive firması tarafından duyurulmuştu. Bu firma daha sonra Sony Computer Entertainment bünyesine dahil oldu ve proje başarısızlıkla noktalandı. LiquidSky ve GameFly gibi firmalar OnLive’in hatalarından ders çıkararak işe girişti. Her iki firma da yoluna başarıyla devam etmekte. Bulut tabanlı oyun hizmetleri pazarının büyük kısmına bu iki firma hakim. Kısa süre sonra GeForce Now ve Vortex Cloud Gaming servisleri de kullanıma sunulacak.

Android’de Bilgisayar ve Konsol Oyunlarını Oynamak

Bu teknolojinin tercih edilmesi için çok sayıda sebep var. Öncelikle kullanıcıları yüksek maliyetli bir oyun bilgisayarı satın alma zorunluluğundan kurtarıyor. Elbette güçlü bir internet bağlantısı gerekmekte. Günümüzde hemen hepimiz bu oyunları 1080p çözünürlükte akıcı şekilde oynayabilecek bağlantılara sahibiz.

GameFly

Android Bilgisayar ve Konsol Oyunlarını Oynamak 1

8000’i aşkın oyun içeren kütüphanesiyle GameFly sektörde en fazla sayıda oyuna erişim imkanı sağlayan firma konumunda. Xbox One, PS4, Xbox 360, PS3, Wii U, PS Vita, 3DS gibi platformlardan oyunlar içeriyor.

GameFly Amazon Fire TV, Amazon Fire TV Stick, Samsung Smart TV ve LG Smart TV destekliyor. Xbox One ve PS4 gibi popüler konsolların kontrolcüleriyle uyumluluk var. Kontrolcü sahibi olmayan kullanıcılara Android telefonlarını bu iş için kullanma olanağı sağlıyor. Butonları dilediğiniz gibi yapılandırabiliyorsunuz.

[appbox googleplay id=com.gamefly.android.gamecenter&hl=tr]

LiquidSky (Yakında Geliyor)

Android Bilgisayar ve Konsol Oyunlarını Oynamak 2

LiquidSky da hayli geniş bir kütüphane içermekte. Steam’in oyun kütüphanesine hayli benzeyen bir arşivi var. Yine harika bir servisle karşı karşıyayız. Tıpkı GameFly gibi popüler kontrolcüleri destekliyor. Aynı zamanda fare ve klavye de desteklenmekte. OTG ya da kablosuz bağlantı fark etmiyor.

Servis şu an Windows’ta kullanılabiliyor, Android’e yakın zamanda gelecek. Aylık 9.99 USD gibi bir fiyatlandırma söz konusu. Bir süre ücretsiz deneyebiliyorsunuz.

[appbox googleplay id=co.liquidsky]

Vortex Cloud Gaming (Kullanıma Sunulmadı)

Android Bilgisayar ve Konsol Oyunlarını Oynamak 3

Vortex Cloud Gaming servisi de ilerleyen dönemlerde geniş oyun kütüphanesi ve makul bir fiyatlandırma ile oyuncuların hizmetinde olacak.

[appbox googleplay id=com.remotemyapp.vortex]