Kategoriler
Rehberler

iPhone: Uygulama Güncelleme Sorunu ve Çözümü

Apple iPhone‘da yaşadığınız uygulama güncelleme sorunu için neler yapabileceğinize değiniyoruz. iOS işletim sisteminde uygulamalar çoğu kez sorunsuz bir şekilde güncelleniyor. Uygulamaları otomatik olarak güncelleyecek şekilde ayarlayabiliyor veya bunları elle güncelleyebiliyorsunuz. Seçim burada size bırakılıyor. Ayrıca uygulamalarınızın veri planınız üzerinden güncellenmesini de durdurabiliyorsunuz. iPhone‘da zaman zaman uygulama güncelleme sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Çoğu durumda karşınıza basit bir uyarı mesajı gelecek ve soruna dair detaylar sunulmayacaktır. iOS‘te uygulama güncelleme sorunu için kesin bir çözüm yolu yok fakat sorunun çözümünde işe yarayabilecek yöntemler var.

iPhone: Uygulama Güncelleme Sorunu ve Çözümü

İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

İnternet bağlantınızın işlevini sorunsuz şekilde yerine getirebildiğinden emin olun. Eğer bağlantıda anlık kesintiler / kopmalar oluyorsa uygulama güncellemeleri tamamlanamayacaktır. Bağlantıda bir iki defalık küçük kesintiler güncelleme kurulumlarını etkilemeyebilir fakat sürekli kopma yaşanıyorsa güncellemelerin indirilmesi başarısızlığa uğrayacaktır. Farklı bir ağ üzerinden güncelleme yapmayı deneyebilirsiniz.

App Store’da Sorun mu Var?

Nadiren de olsa bu tip büyük servislerin sunucularında sıkıntılar baş gösterebiliyor. Buradaki sayfadan App Store mağazasında bir sorun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

iPhone Uygulama Güncelleme Sorunu ve Çözümü 1

Bu iki aşamada herhangi bir problem yoksa sorun cihazınızda da olabilir.

Güncelleme Kurulumunu Durdurun ve Devam Ettirin

Güncelleme kurulumunda durum çubuğu takılı kaldıysa ve ilerleme kaydedilemiyorsa ilgili uygulamanın simgesine dokunun ve güncelleme işlemini duraklatın. Daha sonra üzerine tekrar dokunun ve işlemin devam etmesini sağlayın. Çoğu durumda güncelleme sorunsuz yüklenecektir.

Güncellemeyi App Store’dan Yeniden Başlatın

App Store uygulamasını açın ve Updates sekmesine gidin. Güncellemeye çalıştığınız uygulamanın durumunu kontrol edin. Uygulamanın Update butonu güncelleme sürecinde kaydedilen ilerlemeyi gösterecektir. Güncellemeyi durdurmak için bu butona dokunun. Yeniden başlatmak için tekrar dokunun. Güncellemenin başarıyla tamamlanıp tamamlanmadığını görmek için bekleyin.

Cihazı Yeniden Başlatın

Herhangi bir sorunda cihazı yeniden başlatmak bazen sorunu basitçe geride bırakmanızı sağlayabilir. iPhone’u yeniden başlatın ve daha sonra uygulamayı tekrar güncellemeyi deneyin.

Uygulamayı Kaldırın ve Yeniden Yükleyin

iPhone Uygulama Güncelleme Sorunu ve Çözümü 2

Bu aşamaya kadar sonuç alamadıysanız mevcut uygulamayı akıllı telefonunuzdan kaldırın ve App Store’dan yeniden yükleyin. Uygulama büyük boyutluysa bu durumdan memnun kalmayabilirsiniz ancak bu aşamaya kadar uyguladığınız işlemler olumlu sonuç vermediyse yapacak fazla bir şey kalmıyor.