Kategoriler
Apps & Oyunlar

iOS: iPhone İle Google Asistanı Kullanmak

Google’ın dijital asistanı Google Assistant hızlı biçimde yayıldı ve çok sayıda Android kullanıcısına ulaştı. Bunun rakibi olan Apple imzalı Siri ile sıkı bir rekabete girmiş durumda. Google son olarak Apple kullanıcılarına Google Asistan deneme imkanı veren uygulamasını iTunes’a ekledi.

iPhone'da Google Asistanı Kullanmak İçin 4 İpucu! - İncehesap.com ...

iOS: iPhone İle Google Asistanı Kullanmak

Sesli komutlara tepki veren, soruları cevaplayıp işlemleri gerçekleştiren sesli asistanın Apple ortamında Android ortamındaki kadar güçlü olması beklenemez çünkü Apple uygulamalara bu derece yüksek kontrol yetkisi vermiyor. Zaten daha önceki Google uygulamasının iOS sürümünün çok sınırlı kaldığı görülmüştü. Apple kullanıcıları Siri varken Google Asistanı ne yapsın diyebilirsiniz. Google ekosistemine uyan diğer cihazların yönetimi açısından Google Asistana talep görülebilir.

Uygulama henüz yeni olduğundan iTunes ortamında arattığınızda bulamıyorsanız ABD merkezli iTunes mağaza üzerinden temin edebilirsiniz. iPhone için optimize edilmiş olan Google Asistan uygulaması Google hesabıyla eşleşerek çalıştığı için diğer Google servisleriyle entegre olabiliyor. Soru sormak, randevu eklemek, bildirim eklemek, SMS göndermek, konum bazlı bildirim girmek mümkün.

Google-Assistant-Launch

Uygulamayı açın ya da widget ekleyip bunu kullanın. Ardından OK Google diyerek yardım alın. Yeni iOS sürümünü kullanıyorsanız uygulamaya ait widget’ı ekleyebilirsiniz. Uygulamalar sayfasının solundaki alana eklemek için sona inin ve düzenle butonuna tıklayın. Ardından widget listesinden seçin ve yerini belirleyin.

Google-Assistant-Widget-Selection

Widget olarak kullandığınızda mikrofona tıklayıp komut verebilir, seçenekleri kullanıp diğer kısayolları ekleyebilirsiniz. Android cihazlardaki gibi sadece OK Google diyerek çağırmak mümkün değil ve Siri yerine Google Asistan’ın geçmesini sağlamak için jailbreak şart. Aksi takdirde bir arada kalmaları gerekiyor.

Google-Assistant-Widget

Siri’nin kaldırılmasına ve bu değişim için jailbreak işlemine gerek yok aksi takdirde Apple iPhone sahibi olmanın avantajlarından birini yitiriyor olacaksınız.