Kategoriler
Rehberler

Android: Fiziksel Tuşlar İçin Titreşimli Geri Bildirimi Etkinleştirmek

Android‘li akıllı telefonlarda Fiziksel Tuşlar İçin Titreşimli Geri Bildirimi Etkinleştirmek üzere izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Android’li telefonlarda ekrandaki tuşlara dokunduğumuzda haptic geri bildirim alıyoruz. Haptic geri bildirim tuşlara dokunduğunuz bilgisini size iletiyor, daha doğrusu hissettiriyor. Yazılımsal butonları gerçek fiziksel tuşlar gibi kullanabilmemizi sağlıyor. Haptic geri bildirim yazılımsal butonlar için, fiziksel tuşlar için bu geri bildirim sunulmuyor. Ancak Android’de Fiziksel Tuşlar İçin Titreşimli Geri Bildirimi Etkinleştirmek amacıyla kullanabileceğiniz üçüncü parti bir uygulama var. Üstelik root erişimine de ihtiyaç duymuyor.

Android: Fiziksel Tuşlar İçin Titreşimli Geri Bildirimi Etkinleştirmek

Android’li akıllı telefonunuzda fiziksel tuşlara titreşimli geri bildirim özelliği katmak için VibeOnKey uygulamasını kullanabilirsiniz. Araç Google Play mağazasından ücretsiz indirilebiliyor. Ana ekran, ses, güç, geri ve son uygulamalar butonları için titreşimli geri bildirimi aktive edebiliyorsunuz.

Uygulamayı yükledikten sonra çalıştırın ve Keys seçeneğine dokunun. Buradan dilediğiniz tuşlar için titreşimli geri bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Özellik derhal aktif hale gelecektir, akıllı telefonunuzu yeniden başlatmanıza gerek kalmıyor.

Android Fiziksel Tuşlar İçin Titreşimli Geri Bildirimi Etkinleştirmek 1

VibeOnKey cihazınızın ne miktarda titreşeceğini ayarlamanıza olanak tanıyor. Dilerseniz titreşim miktarını çok düşük seviyelere çekebilmeniz mümkün. Varsayılan olarak 30 ms boyunca titreşim var. Force bölümünden titreşim miktarını değiştirebilirsiniz.

Bugün birçok akıllı telefonda geri ve son uygulamalar butonları yazılımsal tuşlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle uygulamada bu butonlar için titreşimli geri bildirimi aktive etmeyin. Bunun yerine ekrana dokunduğunuzda titreşimli geri bildirim yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Android Fiziksel Tuşlar İçin Titreşimli Geri Bildirimi Etkinleştirmek 2

[appbox googleplay id=myus.vibeonkey]