Kategoriler
Rehberler

Android O: Kilit Ekranı Kısayollarını Düzenlemek

Android O işletim sisteminde kilit ekranı kısayollarını düzenlemek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Android O işletim sisteminin geliştirici ön izleme sürümü şu an kullanıma sunulmuş durumda ve Google’ın akıllı telefon / tabletlerine sahip olan kullanıcılar işletim sistemini test edebiliyor. Büyük çapta bir güncelleme olduğu için elbette çok sayıda özelliğe ev sahipliği yapmakta. Tabii bu özelliklerin bir kısmını Android O final versiyonunda göremeyebiliriz. Android O işletim sisteminin geliştirici ön izleme sürümünde kilit ekranı kısayollarını düzenlemek mümkün. Bu seçeneği işletim sisteminin final versiyonunda göreceğimizi umut ederek nasıl kullanabileceğinize değinelim.

Android O: Kilit Ekranı Kısayollarını Düzenlemek

Kilit ekranı kısayollarına kilit ekranında sağa ya da sola doğru kaydırma yaparak ulaşılabiliyor. Android Nougat’ta bu şekilde erişilebilen uygulama kısayollarını değiştirmek mümkün değil. Varsayılan kısayollar telefon ve kamera uygulaması.

Android O’da bu kısayolları düzenlemek için öncelikle System UI Tuner‘ı aktive etmeniz gerekecek. Bu menüyü etkinleştirmek için izlemeniz gereken aşamaları daha önce burada anlatmıştık.

System UI Tuner’ı aktive ettikten sonra Settings menüsünü açın. Android O işletim sisteminde Settings menüsünde bazı değişikliklere gidilmiş durumda. System > System UI Tuner yolunu izleyin.

Android O Kilit Ekranı Kısayollarını Düzenlemek 1

Lock Screen seçeneğine dokunun. Buradan sol kısımdaki kısayolu düzenlemek için Left shortcut, sağ kısımdaki kısayolu düzenlemek için Right shortcut seçeneğine dokunun.

Android O Kilit Ekranı Kısayollarını Düzenlemek 2

Tercih edebileceğiniz seçenekler liste halinde karşınıza gelecektir. Dilerseniz None seçeneğini işaretleyerek ilgili kısayolu devre dışı bırakmanız da mümkün.

Android O Kilit Ekranı Kısayollarını Düzenlemek 3