Kategoriler
Rehberler

Android Telefonu Judy Malware’den Korumak

Android telefonu Judy malware’den korumak için ne yapmanız gerektiğine değiniyoruz. Check Point güvenlik firması birkaç gün önce Google Play mağazası üzerinden yayılan Judy adlı malware’i fark etti. Judy, 41 tane uygulama geliştiren Kore merkezli Kiniwini firmasının reklam üretme aracı. Reklamlarda büyük hacimde sahte tıklamalar üretmek ve bu sayede yaratıcılarına gelir sağlamak üzere enfekte olmuş cihazları kullanıyor. Enfekte olan uygulamalar 4.5 milyon ile 18.5 milyon arasında indirme sayılarına sahip. Android telefonu Judy malware’den korumak için aşağıda ele aldığımız işlemleri uygulayabilirsiniz.

Android Telefonu Judy Malware’den Korumak

Android Telefonu Judy Malware'den Korumak 2

Yazılım Güncellemelerini Yükleyin

Akıllı telefonunuzun üreticisi tarafından sağlanan yazılım güncellemelerini en kısa sürede indirin ve yükleyin. Yazılım güncellemeleri Google’ın yeni güvenlik paketlerini de içeriyor ve Android’in fark edilen güvenlik açıklarını kapatıyor.

İlginizi Çekebilir:  Android ve iPhone için en iyi hava durumu uygulamaları

Bir Güvenlik Uygulaması Yükleyin

Windows işletim sistemli kişisel bilgisayarlarımızda zaten yıllardır çeşitli güvenlik yazılımlarını kullanıyoruz. Android mobil dünyada en çok tercih edilen işletim sistemi olduğu için hacker’ların sürekli hedefi oluyor; bu nedenle malware’lerden korunmak adına akıllı telefonunuza bir güvenlik uygulaması yüklemenizde fayda var.

Bilinmeyen Kaynaklardan Uzak Durun

Google Play esasında çok sayıda güvenlik katmanı içeriyor ancak Judy örneğinde de gördüğümüz üzere malware’lerin yayılmasına Google dahi engel olamıyor. Bu nedenle ne olduğu belli olmayan, güvenilirliği kuşkulu kaynaklardan indirdiğiniz APK dosyalarını akıllı telefonunuza yüklememelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  GeForce Now, bazı LG TV'lerde yüklü olarak geliyor

Uygulama İzinlerini Kontrol Edin

Bir uygulama yüklemeden önce gizlilik ve kullanıcı sözleşmesini okuyun. Android cihazınızda güvenlik açığı yaratacak bir değişiklik yapmadığından emin olun. Özellikle çok kişinin kullanabildiği Wi-Fi ağlarına bağlandığınızda VPN hizmetlerini kullanın ve internet trafiğinizi şifreleyin.

Android Telefonu Judy Malware'den Korumak 1

Kiniwini tarafından yayınlanan ve Judy malware’ini içeren uygulamaların listesini buraya ekledik. Google bu uygulamaları Google Play uygulama mağazasından kaldırsa da araçlar hala birçok Android cihazda kurulu durumda. Bu uygulamalardan birini ya da birkaçını indirdiyseniz derhal kaldırmalısınız.