Kategoriler
Rehberler

Güç Tuşu Bozulan iPhone Nasıl Kullanılır?

Bu küçük rehberimizde güç tuşu bozulan iPhone‘u nasıl kullanabileceğinize değineceğiz. Günümüzde akıllı telefonlar düşmeler, darbeler ve sıvıya maruz kalma sonucunda hasar alabiliyor. Bunun dışında çok sık kullanılan güç butonları da bozulabiliyor. Kısa bir süre önce güç tuşu bozulan Android işletim sistemli bir akıllı telefonu nasıl açabileceğinizi anlatmıştık. Şimdi de güç tuşu bozulan iPhone‘u nasıl kullanabileceğinizi anlatacağız. Açıkçası yapabileceğiniz fazla bir şey yok; ya derhal teknik servise başvuracaksınız ya da cihazı açıp kapatmak için alternatif bir yöntemden yararlanacaksınız.

Güç Tuşu Bozulan iPhone Nasıl Kullanılır?

Güç tuşu bozuk olan iPhone’u açmak için Android’li akıllı telefonlarda olduğu gibi ses butonlarından faydalanabilmeniz mümkün değil. Fakat iPhone’u basitçe şarja taktığınızda cihaz açılıyor.

iPhone’daki Assistive Touch özelliği güç tuşunun bozulduğu durumlarda güç butonunun sunduğu işlevselliği üst katmana yerleşen butonlar ile elde etmenizi sağlıyor. Ekranı açmak / kapatmak, akıllı telefonu kapatmak ve ekran görüntüsü almak mümkün hale geliyor.

Assistive Touch’a erişmek için Settings > General > Accessibility > Assistive Touch yolunu izleyin.

Güç Tuşu Bozulan iPhone Nasıl Kullanılır 1

Assistive Touch’ı etkinleştirin. Ekranda içerisinde beyaz bir daire bulunan gri kare formunda bir buton belirecek. Bu simgeyi ekranda dilediğiniz yerde konumlandırabilirsiniz.

Güç Tuşu Bozulan iPhone Nasıl Kullanılır 2

Bu menüde görünebilecek diğer seçenekleri özelleştirebiliyorsunuz. Uygulamaları / eylemleri bu jestlere dayalı olarak tetikleyebilecek özel hareketleri de kaydedebilmeniz mümkün. Örneğin kapatma menüsünü görüntülemek için ekranda bir daire çizebilirsiniz.

Güç Tuşu Bozulan iPhone Nasıl Kullanılır 3

Ayarları yapılandırdıktan sonra menüyü görüntülemek için Assistive Touch butonuna dokunun.

Güç Tuşu Bozulan iPhone Nasıl Kullanılır 4

Device simgesine dokunun, ardından Lock Screen‘e dokunduğunuzda ekranınız kilitlenecektir. Menü butonuna dokunarak ekran kilidini kaldırabilirsiniz.

Ekran görüntüsü almak isterseniz Assistive Touch butonuna dokunun, daha sonra sırasıyla Device, More ve Screenshot seçenekleri ile devam edin. Güç tuşu bozuk olmasına rağmen ekran görüntüsü alabileceksiniz.

Güç Tuşu Bozulan iPhone Nasıl Kullanılır 5