Kategoriler
Rehberler

Android: Motor Kontrol Uyarısını Tamir Edin

Yeni nesil araçlar sandığınızdan çok daha fazla bilgiye sahip ve sadece acil olanları kullanıcıya bildiriyor. Kokpitte görülen ışıklara bakarak sorunları anlayabilirsiniz ve motor kontrol zamanı gelmişse sabit bir işaret görürsünüz. Android cihazla bu bilgileri daha yakından analiz edebilirsiniz.

Android: Motor Kontrol Uyarısını Tamir Edin

Motor kontrol lambası yanıyorsa tamirciye koşmanıza gerek yok ama ciddi bir durum olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunun için Android yüklü cihazınıza Torque adlı uygulamayı kurmanız ve OBDII olarak bilinen bütünleşik analiz cihazını kullanmalısınız.

[appbox googleplay id=org.prowl.torquefree]

Yeni araçlarda bu cihaza özel yuva var ve genelde direksiyon altından erişilebiliyor. 20 dolara bir adaptör alıp takabilirsiniz. Cihazı takın ve ardından Bluetooth üzerinden telefonunuza bağlayın. Sorun yoksa cihazınızla yani aracınızla ilgili bilgileri alabiliyor olacaksınız.

Menü dişlisine tıklayın ve komutlara ait bilgiler alın. Arıza kodları listeleniyor olacak. Kayıtlı bilgiler içinden motor ışığının kodu bulunabilir. Kayıtları sil komutu vererek kokpitte yanan motor kontrol uyarısının ışığını söndürebilirsiniz.

Işığı söndürmek sorunun aşılmasını sağlamaz ve servise ilk fırsatta gitmeniz gerekir. Sadece bir hatadan dolayı yandığına eminseniz söndürüp işinize devam etmelisiniz. Torque uygulaması hoş tasarıma sahip olmasa da bilgi dolu ve son derece kullanışlı. Özelliklerini kurcalamaya devam etmelisiniz.