Kategoriler
Rehberler

SamFirm İle Güncel Samsung Firmware’lerini İndirmek

Faydalı bir araç olan SamFirm İle Güncel Samsung Firmware’lerini İndirmek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Özellikle teknolojiye meraklı olan gençler akıllı telefonlarına çeşitli uygulamalar, mod’lar, yamalar, ROM’lar ve temalar yükleyip denemeyi oldukça seviyor. Bu tip işlemler gerçekleştirmek teknolojiyi seven kullanıcılar için harika bir vakit geçirme metodu. Farklı mod ve ROM’lar bazen karışıklıklara neden olabiliyor; bu durumda güvenli liman olarak stock ROM’lara dönmek gerekiyor.

Diğer taraftan akıllı telefonlarına bu şekilde araçlar yüklemek istemeyen ve resmi güncellemeleri yüklemekle yetinen ciddi bir kitle de var. Akıllı telefonunuzda çeşitli özelleştirmeleri denerken bootloop gibi sorunlar yaşayabilir ve orijinal firmware’e dönmek zorunda kalabilirsiniz. Samsung gibi üreticilerin akıllı telefonlarının resmi firmware’lerine kolayca ulaşılabiliyor. Firmware indirme linklerini sunan birçok web sitesi mevcut fakat hızlı ve stabil bir internet bağlantınız yoksa bu dosyaları indirmek zahmetli olabilir. XDA üyesi zxz0O0‘ın geliştirdiği yazılım SamFirm İle Güncel Samsung Firmware’lerini İndirmek oldukça kolay.

SamFirm İle Güncel Samsung Firmware’lerini İndirmek

Yazılım ile akıllı telefon ya da tabletinizle uyumlu olan, doğru firmware’i indirdiğinizden emin olmalısınız, aksi takdirde işler hayli karışabilir. Elinizdeki cihaz modeli ve doğru ülke / bölgeyi seçmeniz önem teşkil ediyor. Settings> About device > Model Number menüsünden doğru bilgi edinebilirsiniz. Cihazınızın CSC kodunu da öğrenmeniz gerekmekte.

İlginizi Çekebilir:  Android uyumlu tansiyon ölçme uygulamaları

Telefonunuz SIM kilitli veya operatör cihazı değilse, CSC eşleşmesine bakılmaksızın cihazınızın modeliyle eşleşen herhangi bir firmware’i yükleyebiliyorsunuz. Bununla birlikte Galaxy cihazınız operatör varyantı ise cihazınızın CSC’sine uyan bir firmware yüklemeniz gerekiyor; aksi takdirde brick oluyor.

Öncelikle SamFirm yazılımını buradan indirin. (Alternatif Bağlantı)

İnternet bağlantınızın sorunsuz çalıştığından emin olun.

SamFirm_v0.3.6.zip dosyasını masaüstünüze genişletin.

Klasörü açın ve SamFirm.exe dosyasını çalıştırın.

SamFirm İle Güncel Samsung Firmware'lerini İndirmek 1

SamFirm Windows’ta Microsoft .NET Framework kurulumuna ihtiyaç duymakta, bilgisayarınızda kurulu olmadığı uyarısını alıyorsanız bu kütüphaneyi yüklemelisiniz.

SamFirm açıldığında bu arayüzle karşılaşacaksınız.

SamFirm İle Güncel Samsung Firmware'lerini İndirmek 2

Akıllı telefonunuzun model numarası Model kutucuğunda yazmalı. Bu örnekte Galaxy S7 Edge SM-G935F akıllı telefon için firmware indiriliyor. Akıllı telefonunuzun modelini Settings > About device menüsünden öğrenebilirsiniz.

Region bölümüne akıllı telefonunuzun CSC kodunu girmelisiniz. Bu cihazın ülke / bölge bilgisini içermekte.

Auto‘yu işaretleyin.

Check Update butonuna tıklayın.

Birkaç saniye bekleyin ve ilgili firmware hakkındaki bilgilerin görüntülenmesi için sabredin.

İndirmeyi başlatmak için Download‘a tıklayın.

Firmware dosyasının kayıt dizinini seçin.

Firmware dosyası indirilene dek bekleyin.

SamFirm İle Güncel Samsung Firmware'lerini İndirmek 3

Dosya indirildiğinde SM-G935F_1_20170112174413_kwe5dzikzy_fac.zip gibi bir paket elinizde olacak.

İndirdiğiniz arşiv dosyasını genişletin.

.tar.md5 uzantılı dosya firmware dosyası. Firmware dosyaları bildiğiniz gibi ünlü Odin yazılımı ile flash’lanabiliyor.