Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android ve iPhone’a Tor Kurulumu

Android ve iPhone’a Tor kurulumu için izlemeniz gereken aşamaları ele alıyoruz. Web’de anonim gezinme imkanı sunan birçok hizmet internet kullanıcısı ile ilgili web sunucularının arasına giriyor. Ortada yer alan sunucu kullanıcının IP adresini değiştirmek için ona farklı bir ülkeden rastgele bir IP adresi sağlıyor. Örneğin Türkiye’de yaşıyorken Hollanda’da yer alan bir proxy sunucusuna bağlantı kurduğunuzda ziyaret ettiğiniz internet siteleri sizin Hollanda’da yaşadığınızı düşünüyor. En ünlü proxy sunucu servislerinden birisi şüphesiz Tor. Kullanıcılara internette anonim olma fırsatı tanıyor. Bu küçük rehberimizde Android ve iPhone’a Tor kurulumu için izlenmesi gereken aşamaları anlatıyoruz.

Android ve iPhone’a Tor Kurulumu

Android işletim sistemli akıllı telefonunuza Google Play uygulama mağazasından Orbot Tor Proxy uygulamasını indirin.

[appbox googleplay id=org.torproject.android&hl=tr]

Kurulumun ardından uygulamanın simgesine dokunun ve çalıştırın, ayarlar karşınıza gelecektir.

Artık servisi başlatabilirsiniz, sonraki ekranda VPN ağınızı dilediğiniz şekilde yapılandırmanızı sağlayan seçenekleri göreceksiniz.

Android ve iPhone'a Tor Kurulumu 1

Uygulamanın talep ettiği erişim izinlerine onay verin, servisin devreye girdiğini göreceksiniz.

Android ve iPhone'a Tor Kurulumu 2

Tor’u belirli uygulamalarda aktive olması için de ayarlayabiliyorsunuz. Cihazınızda kurulu olan herhangi bir uygulamada VPN’i aktif hale getirebilirsiniz.

Akıllı telefonunuzu yeniden başlatın. İşlem tamamlandıktan sonra cihazın IP adresini kontrol edebilirsiniz, IP’nizin değiştiğini göreceksiniz.

Android ve iPhone'a Tor Kurulumu 3

iPhone için Android’dekine benzer bir uygulama yok, içerisinde web tarayıcısının da yer aldığı farklı bir uygulama var. VPN Browser – TOR-powered unlimited VPN uygulamasını App Store’dan yükleyin.

[appbox appstore id961073150?mt=8]

Uygulamayı yükleyin ve çalıştırın. Tor ağına bağlanılacağına dair bir uyarı alacaksınız, ilgili seçeneğe dokunarak işleme onay verin.

Android ve iPhone'a Tor Kurulumu 4

Artık iOS işletim sistemli cihazınızla internette anonim şekilde dolaşma imkanı elde edeceksiniz.