Kategoriler
Rehberler

Android: Yerel Web Sunucusu Kurmak

Android‘li akıllı telefonunuza yerel web sunucusu kurmak için izlemeniz gereken aşamaları ele alacağız. Android, kullanıcılarına sayısız işlemi yerine getirebilmelerini sağlayan başarılı bir mobil işletim sistemi. Bizler de sürekli olarak bu işletim sistemini daha kullanışlı ve işlevsel hale getirmenizi sağlayacak ipuçları ve rehberler hazırlamaya gayret ediyoruz. Bu yazımızda ele aldığımız yerel web sunucusu oluşturma işlemi esasında hiç de zor değil. Android‘li cihazınıza yerel web sunucusu kurmak suretiyle uygulamalarınızı, komut dosyalarınızı ve kodladığınız web sayfalarınızı çevrimiçi hale getirmeden önce test etme olanağına kavuşacaksınız.

Android: Yerel Web Sunucusu Kurmak

İşlem zor olmasa da ayarları yapılandırmak biraz zaman alabiliyor. Cihazınıza web sunucusu kurduktan sonra WordPress gibi içerik yönetim sistemleri üzerinde yerel olarak çalışabilmeniz dahi mümkün.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?

Öncelikle Google Play mağazasında aratarak ya da aşağıdaki widget aracılığıyla KSWEB: server + PHP + MySQL uygulamasını akıllı telefonunuza yükleyin. Web tarayıcınızda localhost:8080 adresine gidin, KSWEB’in varsayılan sayfasına ulaşacaksınız.

Android Yerel Web Sunucusu Kurmak 1

KSWEB: web developer kit
KSWEB: web developer kit
Developer: KSLABS
Price: Free

127.0.0.1:8001 adresine erişin. Kullanıcı adı ve parola kutucuklarına root yazın. Yönetim paneline eriştikten sonra güvenlik gereği kullanıcı adı ve parola bilgilerini değiştirin.

Android Yerel Web Sunucusu Kurmak 2

Kullanıcı adı ve parola bilgilerini değiştirdikten sonra phpMyAdmin’i yapılandırmanız gerekecek.

Android Yerel Web Sunucusu Kurmak 3

KSWEB uygulamasına erişin ve Tools sekmesi altından phpMyAdmin‘e dokunarak yüklenmesini sağlayın. Yaklaşık 7 MB boyutunda bir paket indirilecektir.

Android Yerel Web Sunucusu Kurmak 4

Kurulumun ardından 127.0.0.1:8000 adresine gidin. Kullanıcı adı root, parola kutucuğunu boş bırakın. Oturum açtıktan sonra bir parola ayarlayın.

Root klasörünün varsayılan dizinini değiştirmek isterseniz Lighttpd sekmesine erişmeniz yeterli olacaktır.

Android Yerel Web Sunucusu Kurmak 5