Kategoriler
Rehberler

Android: Root Edilmiş Cihazınız İşlemez Hale Gelmesin

Android işletim sistemli cihazdaki Linux esaslı yapıda tam kontrolü ele geçirmek için root yetkisi almak çoğu zaman kolay ve mümkün ama bu aşamadan sonra sistem dosyalarına erişim yetkisi elde etmeniz her zaman için olumlu bir durum değil ve riskler artıyor.

Android: Root Edilmiş Cihazınız İşlemez Hale Gelmesin

Root aldıktan sonra bulduğunuz modlar, özel ROM’ları ve diğer uygulamaları kururken cihazı kilitleyip kocaman bir başağrısıyla başbaşa kalabilirsiniz. Bu gibi riskleri yaşamamak için dikkat etmeniz gerekenler var.

Çoğu kullanıcı özel ROM kurmak için root alıyor. Bunu yaptıktan sonra özel ROM kuracaksanız daima bu alanda söz sahibi sitelerin geliştirdiği ve diğer kullanıcılar tarafından denenip onaylanmış ROM paketlerini kurun. Sadece belirli amatörlerin geliştirdiği test sürüm ROM’ları kurup başınızı yakmayın.

İlginizi Çekebilir:  Yazarlar için olmazsa olmaz Android uygulamaları

TWRP_SPLASH

Bu gibi işlerle uğraşacaksanız Fastboot ve ADB kavramlarını öğrenmelisiniz. ADB sayesinde Android cihaza bilgisayar üzerinden komut gönderip işlemler yapabilirsiniz. Özel recovery kurtarma menüsü bu şekilde kurulabilir. XDA forumlarında çok sayıda rehber yer alıyor.

TWRP-backup2

Elbette her işlemden önce yedek almanızı öneriyoruz ki sorun çıkarsa fabrika çıkışı duruma geri dönebilesiniz. En sağlam yedekler özel kurtarma menüsü içinden alınabilir. Bunu kurup kurtarma menüsüne girerek yedek alırsanız sistem ve dosyalar aynen saklanır, kolayca geri yüklenebilir. Bu işleme Nandroid yedek de deniliyor. Aldığınızda microSD kart içine atmış olsanız bile sonrasında PC ortamına kopyalamanızda fayda var. Kazayla bir bölüm ya da kart biçimlendirilirse yedeğini kalır!

İlginizi Çekebilir:  Android ve iPhone için en iyi hava durumu uygulamaları

Son olarak cihaz donarsa hard reset olarak bilinen sıfırlama ve yeniden başlatma için hangi tuş kombinasyonlarına basılı tutulması gerektiğini önceden araştırın ve bir kenara not alın…