Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Gizlilik Odaklı Web Tarayıcısı Firefox Focus

Mozilla gizliliğin ön planda tutulduğu Firefox Focus mobil web tarayıcısını nihayet Android işletim sistemli cihazlar için kullanıma sundu. Uygulama geçtiğimiz yıl iOS işletim sistemli cihazlar için, App Store’daki yerini almıştı. Artık Android’li cihazlara da Google Play uygulama mağazasından yüklenebiliyor.

Android: Gizlilik Odaklı Web Tarayıcısı Firefox Focus

Android Gizlilik Odaklı Web Tarayıcısı Firefox Focus 1

Firefox Focus hayli basit ve fikir itibariyle özgün bir araç. Bildiğiniz gibi güncel masaüstü ve mobil web tarayıcılarında bir gizli / görünmez mod var, bu modu etkinleştirdiğiniz bir sekme ya da penceredeki gezintileriniz web tarayıcısı geçmişinde tutulmuyor. Sekmeyi / pencereyi kapattığınızda ziyaret ettiğiniz sayfaların kayıtları ve oturum açma bilgileri siliniyor. Firefox Focus ise sürekli olarak gizli / görünmez mod aktif şekilde çalışıyor. Yani bir tarayıcı geçmişi yok, çerezler saklanmıyor. Pencereyi kapattığınızda tüm bilgiler yok ediliyor. Uygulamanın hayli basit olduğunu ifade etmiştik; sekme ve yer imlerine ekleme özelliği barındırmadığının altını çizelim.

Android Gizlilik Odaklı Web Tarayıcısı Firefox Focus 2

Focus’ta reklamları engelleme, analitik takip araçlarını bloklama özelliği var; bunlar devre dışı bırakılabiliyor. Web fontlarını engelleyerek performansı artırabiliyorsunuz. iOS sürümü, Safari için bir reklam engelleyici olarak çalışabiliyor ancak bu işlevsellik Android’de bulunmamakta. Ancak Android sürümü sayfadaki reklamların ve takip araçlarının sayısını, menüdeki izleyici engelleyicisini devre dışı bırakmak için bir düğme ile gösteriyor. Firefox Focus arka planda çalışırken bildirim alanında kalıcı bir bildirim tutuyor; böylece tarayıcının arka planda çalıştığını unutmamanızı sağlıyor ve gizliliğinizin ihlal edilmesini önlüyor.

Android Gizlilik Odaklı Web Tarayıcısı Firefox Focus 3

Firefox Focus az sayıda özelliğe ev sahipliği yapması nedeniyle herkese uygun bir tarayıcı olmayabilir ancak bağlantıları alternatif bir araçla veya yalnızca basit, güvenli bir tarayıcıyla açmak istediğiniz anlarda ideal bir seçenek halini alıyor.