Kategoriler
Konular

iPhone Hızlandırma Rehberi

iPhone hızlandırma rehberi ile karşınızdayız. Sahip olduğunuz ve bir süredir kullandığınız Apple iPhone akıllı telefon yavaşlamış olabilir, cihazdan ilk günlerindeki verimi alamıyor olabilirsiniz. Bu durumda ele aldığımız işlemleri uygulayarak iPhone’u hızlandırmanız mümkün. Dilerseniz şimdi iPhone hızlandırma işlemi için neler yapmanız gerektiğine daha yakından bakalım.

iPhone Hızlandırma Rehberi

Yazılım Güncellemelerini Kontrol Edin

Özellikle görece yeni bir iPhone modeline sahipseniz mevcut yazılım güncellemesini yüklemeniz daha akıcı bir deneyim elde etmenizi sağlayabilir. Tabii eski modellerde, özellikle büyük çaplı güncellemeler cihazın yavaşlamasına da neden olabiliyor. Güncellemeleri kontrol etmek için Settings > General > Software update menüsüne erişebilirsiniz.

Açık Uygulamaları Kapatın

iPhone Hızlandırma Rehberi 1

iOS’te arka planda uygulama çalıştırma desteği yıllardır mevcut. Cihazda aynı anda çok sayıda uygulamanın çalışıyor olması işlemci, bellek ve pil kullanımının artmasına neden olmakta. Haliyle yavaşlama sorunu da beliriyor. Ana ekran tuşuna çift basarak arka planda çalışan uygulamaları görüntüleyebilir ve gereksiz olanları sonlandırmak için yukarı doğru kaydırma hareketi yapabilirsiniz.

iPhone’u Yeniden Başlatın

iPhone’u zaman zaman kapatıp yeniden açmak belleği temizlemek ve kaynağı bilinmeyen anlık uygulama hatalarından kurtulmak için faydalı olacaktır.

Gereksiz Uygulamaları Kaldırın

iPhone Hızlandırma Rehberi 2

Cihaza çok sayıda uygulama yüklemek depolama alanının azalmasına ve yavaşlamaya neden olacaktır. Settings > General > Storage & iCloud Usage menüsündeki Manage Storage seçeneğine dokunarak hangi uygulamanın ne kadar depolama alanı işgal ettiğini öğrenebilirsiniz. Gereksiz uygulamaları silerek cihaza nefes aldırmanız mümkün.

Safari Verilerini ve Çerezleri Temizleyin

iPhone Hızlandırma Rehberi 3

Safari web tarayıcısı ziyaret ettiğiniz sitelerle ilgili verileri ve çerezleri saklayacak, önbellekleme yapacaktır. Bu veriler bir süre sonra ciddi boyutlara ulaşabilir. Bunları temizlemek cihazınızın hızlanmasını sağlayacaktır. Settings menüsüne erişin ve Safari‘ye dokunun. Clear History and Website Data butonunu kullanın.

İlginizi Çekebilir:  2022'nin en iyi iPhone ve iPad video düzenleme uygulamaları

Otomatik İndirmeleri Devre Dışı Bırakın

iPhone Hızlandırma Rehberi 4

Güncellemeler, uygulamalar, kitaplar ya da müzik için otomatik indirme özelliği etkinse kontrolünüz dışındaki indirme işlemleri istemediğiniz anlarda cihazınızın yavaşlamasına neden olabilir. Settings > iTunes & App Store yolunu izleyin ve buradan Automatic Downloads seçeneklerini devre dışı bırakın. Settings > General > Background App Refresh yolunu izleyin ve Background App Refresh seçeneğini devre dışı bırakın.

Grafik Ayarlarını Düzenleyin

iPhone’da bazı grafik ayarlarını ve efektleri kısıtlayarak performans artışı elde edebilirsiniz. Settings > General > Accessibility > Reduce Motion yolunu izleyin ve bu seçeneği etkinleştirin. Bu seçenek cihazdaki parallax efektini devre dışı bırakacaktır.

iPhone Hızlandırma Rehberi 5

Settings > General > Accessibility > Increase Contrast menüsüne ilerleyin ve Reduce Transparency seçeneğini aktive edin. Bu ayar Kontrol Merkezi’ndeki transparan görünümünü değiştirecek ve performans kazanımı elde etmenizi sağlayacaktır.

iPhone’u Reset’leyin

iPhone’u yeniden başlatmaktan daha etkili bir işlem olan reset’leme daha uzun sürüyor fakat iPhone’daki sorunları çözmenin etkin bir yöntemi olarak gösteriliyor. Reset’leme için ana ekran ve güç tuşlarına basılı tutun, ekran siyaha bürünecektir. Tuşları ekranda Apple logosunu görene dek bırakmayın. Logo belirdiğinde tuşları bırakabilirsiniz.

Boş Depolama Alanı Açmak İçin Mesaj, Fotoğraf ve Müzikleri Silin

iPhone Hızlandırma Rehberi 6

iPhone’da boş depolama alanının azalması cihazın yavaşlamasına neden oluyor. Bu nedenle yedeklerini aldıktan sonra mesaj, fotoğraf, video ve müziklerin en azından önemsiz olanlarını silmenizde fayda var.

Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

Settings – General – Reset – Erase All Content and Settings yolunu izleyerek iPhone’u fabrika ayarlarına sıfırlayabiliyorsunuz. Bu işlem cihazın kutusundan çıktığı haline dönmesini sağlıyor. Bu seçeneği kullanmadan önce rehberinizi ve önemli verilerinizi iCloud’a yedeklemenizde fayda var.