Kategoriler
Rehberler

Android: Ekran Kilidini Jestle Açmak

Android‘li akıllı telefonunuzda ekran kilidini jestle açmak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Akıllı telefonlarımızı aktif olarak kullanmadığımız anlarda ekran kilidini devreye alıyor ve ekranı kapatıyoruz. Ekran kilidini etkinleştirme / devre dışı bırakma işlemini gün içerisinde onlarca defa gerçekleştirdiğimiz bir gerçek. Hem güvenliği artırmak hem de geleneksel, sıkıcı ekran kilidi devre dışı bırakma yöntemlerinden kurtulmak niyetindeyseniz ekran kilidini jestle açmak sizin için ilgi çekici bir seçenek olabilir. Bunun için üçüncü parti bir uygulamadan yardım almanız gerekecek.

Android: Ekran Kilidini Jestle Açmak

Öncelikle Google Play uygulama mağazasında aratarak ya da aşağıdaki widget aracılığıyla Gesture Lock Screen uygulamasını Android işletim sistemli akıllı telefonunuza yükleyin.

[appbox googleplay id=qlocker.gesture&hl=en]

Kurulumun ardından uygulamayı çalıştırın. Create Gesture başlıklı bir uyarı penceresiyle karşılaşırsanız OK butonuna dokunun.

Android Ekran Kilidini Jestle Açmak 1

Şimdi sizden bir parola belirlemeniz istenecek. Eğer ayarladığınız özel jestle ekran kilidini devre dışı bırakamaz hale gelirseniz bu parolayı kullanma imkanınız olacak.

Android Ekran Kilidini Jestle Açmak 2

Uygulamanın ayarlarının yer aldığı bölüme erişebileceksiniz. Buradan ayarları dilediğiniz gibi yapılandırabilir; yeni bir jest oluşturarak bu jestle ekran kilidini devre dışı bırakabilirsiniz.

Android Ekran Kilidini Jestle Açmak 3

İşlem için farklı bir geliştirici tarafından hazırlanan ancak aynı ada sahip olan bir diğer uygulamadan yararlanmanız da mümkün.

[appbox googleplay id=gesturelock.screenlock&hl=en]

Yükleme tamamlandığında uygulamayı çalıştırın. Ekran görüntüsündeki uyarı penceresi karşınıza gelirse OK butonuna dokunun.

Android Ekran Kilidini Jestle Açmak 4

Sıkıntı yaşadığınız bir anda ekran kilidini devre dışı bırakmak için girebileceğiniz bir parola belirlemeniz istenecektir.

Android Ekran Kilidini Jestle Açmak 5

Parolayı oluşturduktan sonra uygulama ayarlarının yer aldığı menü açılacak. Buradan dilediğiniz özelleştirmeleri gerçekleştirebilirsiniz.

Android Ekran Kilidini Jestle Açmak 6

Jesti istediğiniz gibi ayarladıktan sonra güç tuşunu kullanarak ekran kilidini etkinleştirin. Artık ayarladığınız jesti uygulayarak ekran kilidini devre dışı bırakabileceksiniz.

Android Ekran Kilidini Jestle Açmak 7