Kategoriler
Konular

WhatsApp mı, Yoksa Telegram mı Daha Başarılı?

Anında mesajlaşma ücretsiz yapısı ve konforuyla SMS’i kısa sürede tahtından etti. Bu alanda çok sayıda isim var ve kıyasıya yarışta sürekli yeni silahlar çekiliyor, yenilikler ekleniyor. Belki de en bilinen seçenek olan WhatsApp ile yarışa giren Telegram ikilisi arasında hangisi daha iyi?

WhatsApp mı Yoksa Telegram mı Daha Başarılı

Anından mesajlaşma alanında lider olan WhatsApp’ı yakalamak üzere olan Telegram’ın sırrı ne? Telegram’da olan ve WhatsApp’da olmayan özelliklerden biri videolu mesaj göndermek…

WhatsApp’ın Artıları

‎WhatsApp Messenger
‎WhatsApp Messenger
Developer: WhatsApp Inc.
Price: Free
WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
Developer: Unknown
Price: Free

WhatsApp kullananlar arkadaşlarıyla görüntülü sohbet yapabiliyor. Durum bilgisini güncellemek mümkün. Klasik mesaj yazabilir ya da görsel/30 saniyelik video ekleyebileceğiniz özel bir durum belirleyebilirsiniz. İtalik, bold, üzeri çizili mesajlar kullanılabiliyor. Önemli verileri yedeklemek gerekli ve sadece WhatsApp buna izin veriyor. Ayarlardan sohbete girip sohbet yedeği almak mümkün.

İlginizi Çekebilir:  Android'de silinen fotoğraflar nasıl kurtarılır?

WhatsApp-Status

Aylık, haftalık, günlük yedekler seçilebiliyor. WhatsApp arabiriminin biraz daha iyi olduğu söylenebilir. Aramalar, durum, kişiler ve sohbetler kolayca görülebiliyor.

Telegram Savunucuları

‎Telegram Messenger
‎Telegram Messenger
Developer: Telegram FZ-LLC
Price: Free
Telegram
Telegram
Developer: Unknown
Price: Free

Bazı kullanıcılar için gizlilik önemli ve Telegram bunun farkında. Bu nedenden ötürü kullanıcılar gizli sohbet yapabiliyor. Zamanlama gelince imha olan mesaj gönderilebiliyor. Aynı zamanda yönlendirme ve ekran görüntüsü engellenebiliyor. Gizli mesajlarda uçtan uca kriptolama var. Telegram sunucularında iz bırakılmıyor.

Telegram-Change-Number

Telefon numarasını değiştirmek WhatsApp’da olduğundan daha kolay. Böyle bir işlemden sonra tüm mesajlar, veriler yeni numaraya aktarılıyor. Kişiler listenizdekiler yeni numaranızı otomatik olarak alıyor. Böylece söylemek zorunda kalmıyorsunuz. Telefonunuz bir dildeyken Telegram başka dilde olabilir. Metin boyutunu değiştirme seçeneği var ve 5000 üyeye kadar gruplar oluşturulabiliyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone iOS'de PiP çalışmıyor

Telegram-WhatsApp-Read-Receipt

WhatsApp ise 256 kişiyle sınırlıyor. Ek olarak gönderilebilen dosya boyutu WhatsApp ile 16 MB iken Telegram ile 1.5 GB’a kadar destek sağlanıyor. Uygulamaların diğer noktalarda çok sayıda ortak noktası var. Örneğin alındı ve okundu raporları gibi. Tercihiniz hangisi olurdu?