Kategoriler
Apps & Oyunlar

iPhone: Google Aramalarında Harita Uygulamasını Değiştirmek

Apple iPhone‘da Google aramalarında harita uygulamasını değiştirmek için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. Teknoloji devi Google arama, video, dosya paylaşımı, harita, e-posta gibi birçok alanda başarılı hizmetler sunuyor. Google Maps, Drive, YouTube, Gmail gibi servislerin alanlarında ön planda olduklarını biliyoruz. Google’ın çevrimiçi servisleriyle başarılı bir ekosistem oluşturduğu açık. Kullanıcılar genellikle Google’ın servis ve uygulamalarını tercih ediyor. Bununla birlikte bu servislerin iOS işletim sisteminde çok da esneklik sunmadıklarını biliyoruz. Örneğin Gmail yakın zamana kadar kendisi yoluyla açılan bağlantılarda tarayıcı seçim olanağı sağlamıyordu. Google Search de aramalarda kullanılan harita uygulamasını değiştirme seçeneğini kısa süre önce sunmaya başladı. Bu yeni bir özellik olduğu için iPhone’da Google aramalarında harita uygulamasını değiştirmek isterseniz Google Search uygulamasını son sürüme güncellemeniz gerekecek. Bu ayarlama iOS uyumlu Chrome’u etkilemiyor, Chrome’da yapılan aramalarda harita uygulaması hala Google Maps oluyor.

iPhone: Google Aramalarında Harita Uygulamasını Değiştirmek

Google Search uygulamasını güncelleyin, daha sonra çalıştırın. Uygulamanın ana ekranında sol üst bölümde yer alan dişli çark simgesine dokunun. Settings ekranında Google App settings seçeneğine gidin.

iPhone Google Aramalarında Harita Uygulamasını Değiştirmek 1

Burada üç uygulama arasından seçim yapabiliyorsunuz: Google Maps, Waze ve Apple Maps. Varsayılan olarak Google Maps seçili ancak siz diğer iki uygulamadan birisini de ayarlayabilirsiniz. Bildiğiniz gibi Apple Maps iOS işletim sisteminde ön yüklü olarak bulunuyor, Waze’i kullanmak isterseniz öncelikle uygulamayı yüklemeniz gerekecek.