Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Tasker İle Çıkış Görevleri Eklemek

Tasker uygulamasını kullanarak görevler belirlemek Android cihaz kullanımını kolaylaştırıyor. Otomasyon imkanı veren bu uygulama kendi alanında en çok öne çıkan isimlerden biri. Niyetiniz sadece bir olay gerçekleşince değil bir olay sona erince tetiklenen görevler eklemek de olabilir.

Kapak resmi

Android: Tasker İle Çıkış Görevleri Eklemek

Örneğin belirli bir adrese gelince size alışveriş listesi göstermesini isteyebilirsiniz ama peki ya bu yerden ayrılınca yani işlem bitince bir diğer görev nasıl tetiklenir?

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.dinglisch.android.taskerm&hl=tr

Uygulamayı kurmadıysanız satın alarak indirin ve kurun. Çıkış görevlerini, normal görevlerin tersi gibi düşünebilirsiniz. Profiller sayesinde görevlerin ne zaman devrede olacağını belirlediğiniz Tasker uygulamasında çıkış görevleri ikincil fonksiyona dönüşebilir. Özellikle yeni başlayanlar için önce görevi tanımlamak sonra onu tetikleyecek profili eklemek daha mantıklı. Çoğu çıkış görevi önceki yapılan değişikliği geri alır ve önceki duruma döndürür.

screenshot.1506862602

Hazır bir profile çıkış görevi eklemek istiyorsanız profiller listesine girin ve seçim yapın. Adına tıklayınca açılacak. Ardından profile ait görev kısmına uzun tıklayın ve sol ok işareti içeren çıkış görevi ekleme satırını seçin. Daha önceden bir görev belirlemişseniz seçin ya da artı işareti olan yeni görev satırına tıklayın.

screenshot.1506862726

Bu profilde ilk sırada görülen göreve bakarak ne şekilde aktifleştiğini anlayabilirsiniz. Çıkış görevi ise tam tersi olarak tanımlanabilir. Örneğin evden çıkınca W-Fi kapatılıp GPS açılacaksa eve gelince tam tersi olarak eski hale dönüp Wi-Fi açılıp GPS kapatılabilir. Böylece işiniz kolaylaşıyor olacak.