Kategoriler
Konular

USB Hata Ayıklama Modu Nedir?

Android işletim sistemi kolay bir kullanım sunuyor ve kullanıcı dostu yapısıyla beğeniliyor. Bazı özelliklerse arka planda gizli olarak çalışıyor. Bunlardan biri olan USB hata ayıklama modu adından anlaşılabileceği gibi yazılım geliştiricilere hitap ediyor. Ama kullanımı bununla sınırlı kalmıyor.

USB Hata Ayıklama Modu Nedir?

USB hata ayıklama modu kısaca Android cihazın PC ile Android SDK üzerinden gelişmiş ayarlarla bağlantı kurabilmesini sağlıyor. Android uygulama geliştirenler SDK kurmak zorunda ve buna dahil olan araçların tam olarak işleyebilmesi için Android cihazda USB hata ayıklama modu açılmak zorunda. Böylece sorunlar bulunup kodlar düzeltilebiliyor.

Bağlantıyı açınca çok daha fazlasını yapabilmek mümkün. Gelişmiş komutlar cihaza gönderilerek düzenleme yapılabilir. Android Studio ile hazırlanan yeni uygulama paketleri bu şekilde gönderilebilir. APK uzantılı dosya indirip manuel olarak kurmaktan çok daha hızlı ve rahat bir yol. Geliştirici olmayanlarsa USB hata ayıklama modu kullanarak root alabilir. Masaüstünde çalışan bir uygulama USB kablo ile bu şekilde bağlanıp dosyaları değiştirerek root alabilir.

ADB komutları gönderirken de bunun aktifleştirilmiş olması gerekli. Dosya alışverişi iki yönde yapılabilir, kayıt defterleri açılabilir ve Fastboot gibi işlemler yapılabilir. Brick olmuş bir cihaz düzeltilip tekrar işler hale getirilebilir. Android’in eski günlerinde daha fazla işlem için bunu aktifleştirmek gerekiyordu ama artık buton kombinasyonları kullanılabilir oldu. Yapmanız gereken Android ayarları içinden hakkında kısmına girip sürüm numarasına bakmak yedi kez tıklayıp menüyü eklemek.

screenshot.1508585000

Ardından ayarlar menüsüne geri dönüp Geliştirici Seçenekleri içinden USB hata ayıklama modunu aktifleştirmek. Ardından bunu yapmak istediğinize dair onay vermeniz gerekiyor. Şimdi USB kablo ile bilgisayara bağlayabilir ve kolları sıvayabilirsiniz. Halka açık yerlerde şarj yapıyorsanız açık bırakmanız önerilmez çünkü güvenlik açısından riskli olabilir.

screenshot.1508585107

Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.