Kategoriler
Rehberler

iOS 11: HEIC Fotoğrafları JPEG’e Dönüştürmek

iOS 11 sürümü kullanıma girdi ve terfi edenler bazı yeniliklerle karşılaştılar. Bunlardan bir diğeri depolama alanının daha iyi biçimde değerlendirilmesine imkan veren HEIF uzantılı yüksek verimli görüntü formatı oldu. Peki ya o zaman HEIC nedir ve iPhone kullanıcılarına getirisi ne olacak?

iOS 11: HEIC Fotoğrafları JPEG’e Dönüştürmek

Yüksek verimli görsel formatı HEIF sayesinde dosya boyutu azalıyor ama cihazdaki dosyaları doğrudan paylaşınca destek vermeyen uygulamalar ve sosyal ağlar göremiyor. HEIC ise bu dosya formatını saklayan depolama uzantısı. İçinde hem yeni nesil görsel ya da görseller, hem de ses yer alabilir. HEIF içindeki görseller, JPEG sürümlere kıyasla yaklaşık yüzde 50 daha az yer kaplıyor. Bu sayede aynı depolama alanına daha fazla görsel sığabiliyor.

iPhone, dünya genelinde en çok kullanılan kameraya sahip olduğu için firmadan gelen adımların sektörü değiştireceği ortada. Görsel düzenleme uygulamaları ve sosyal ağların yeni formatlara destek vermesi bekleniyor. Windows 10 ile bu yeni formatlara henüz destek verilmiyor. Bu yüzden HEIC – JPEG dönüşü yapabilen online servisler revaçta. Yapmanız gereken bu adrese girmek: https://heictojpg.com

screenshot.1508586597

Bir kerede en fazla 30 görseli JPEG olarak dönüştürme imkanı veriyor. Sürükleyip bıraktıktan sonra başlatın ve bekleyin. JPEGmini servisi üzerinden elde edilen sonuç JPEG’leri otomatik olarak optimize ediliyor olacak. Bunları indirmeniz gerekiyor yoksa 30 dakika içinde sunucudan siliniyor olacaklar. Ücretsiz servis olduğundan dönüştürme işlemi çok hızlı değil. Arada bir hata verebiliyor ama tekrar edip sonuca gidebilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.