Kategoriler
Rehberler

iOS 11: Kişisel Hotspot Sorunlarının Çözümleri

Yeni bir güncelleme alan ve iOS 11’e terfi eden akıllı telefonunuz bir anda sorunlar çıkarmaya mı başladı? iOS 10 ile olmayan sorunlar iOS 11 ile baş gösterebilir. Sadece uygulama çökmesi değil uyumsuzluk ve ağ sorunları da çıkabilir. iOS 11 geçişi sonrası çıkan sorunlara çözümler geliştiriliyor.

iOS 11: Kişisel Hotspot Sorunlarının Çözümleri

İnternet paylaşımı dediğimiz özellik, 4G bağlantısının Wi-Fi erişim noktası açarak diğer cihazlarla paylaştırılması. Bunu kullanmak istemenizin nedeni Wi-Fi olmayan bir yerde birden çok cihaza internet erişimi vermek olabilir. Öncelikle iOS içinden internet paylaşımı aktifleştirilmeli. Ayarlar içinden Mobil kısmına girip bakabilirsiniz. Yapmanız gereken kişisel erişim noktası aktifleştirmek.

screenshot.1508852606

Açmak istediğinizde GSM operatörü izin vermiyor gibi bir uyarı alırsanız operatöre danışıp SMS göndererek bunu aktifleştirmeniz gerekebilir. Bazı durumlarda sınırsız 4G paketi alıp çok cihazda kullananlar olunca böyle sınırlamalar gelebiliyor!

screenshot.1508852798

Değişiklik yaptıktan sonra Wi-Fi erişim noktası açılacak ama artık iPhone’u ortamdaki Wi-Fi ağa bağlamanız mümkün olmayacak çünkü istemci yerine erişim noktası (AP) moduna geçecek. Öncelikle 4G bağlantınız da doğru biçimde çalışıyor ve aktif olmalı. Buna rağmen kablosuz erişim özelliği aktifleşmiyorsa telefonu yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Bir diğer seçenek uçuş modunu açıp 10 saniye bekledikten sonra kapatmak.

screenshot.1508852924

İçinden çıkılamıyorsa Wi-Fi erişim noktası dışında Bluetooth üzerinden ya da kabloyla internet paylaşım denenebilir. Ağ ayarlarını sıfırlamak içinse Ayarlar uygulamasında Genel – Sıfırlama seçin ve ağ ayarları sıfırlama komutu verin. Olmazsa iCloud verisi silip tekrar oturum açmak da denenebilir.

screenshot.1508853010

Bunu yapmadan önce iCloud kullanıcı adı ve parolanızı hatırladığınızdan emin olun. Son çare olarak eski yedeğe dönmek ya da fabrika ayarına dönmek denenebilir ama zorunlu kalmadıkça yapılmamalı. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.