Kategoriler
Rehberler

iOS: iPhone X’i Tek Elle Kullanmak

Onuncu yıla özel 999 dolarlık iPhone X’in ön kısmını çerçevesiz ekran kaplıyor ama Home butonu yok ve Touch ID yerini Face ID alıyor ama bu nedenden ötürü çok sayıda yeni kısayolu öğrenmek gerekiyor. Home butonu olmadan elde tutup bir yandan da kısayol girmek epey zor gelebilir.

iOS: iPhone X’i Tek Elle Kullanmak

Yeni nesil iPhone X arabirimi büyük oranda el kısayollarını esas alıyor. Masaüstüne dönmek, uygulamalar arası geçiş, kontrol merkezini çağırmak gibi temel işlemler için geleneklerinizi değiştirmeniz gerekecek. Peki bu nedenden ötürü tek elle kullanmak imkansızlaşıyor mu?

İlginizi Çekebilir:  iOS 15.4 yenilikler

Ana ekrana dönüş için alttan yukarı sürüklemek gerekiyor. Bu eskiden kontrol merkezi olduğu için artık sağ üstten alta çekip kontrol merkezine giriliyor. Altta beliren siyah çubuk bu aşamada kısayol girilebileceğini işaret ediyor. Home butonu olmadan erişilebilirlik seçeneklerine erişmenin anahtarı da bu siyah alt çubuk.

screenshot.1509886062

Sonuç olarak erişilebilirlik seçeneklerini kullanmak için artık Home butonuna basmak yerine altta beliren siyah ince çubuk kısmının üzerine gelip hızla aşağı çekmek gerekiyor. Bunu yapınca ekrandaki içerik aşağı doğru kayarak tek elle ulaşabileceğiniz seviyeye düşüyor.

Bilindiği gibi diğer iPhone modellerinde bunu yapmak için dokunmatik alıcıya iki kez parmakla temas etmek gerekiyordu. Aynı işlemi tekrar edince ekran tekrar eski biçimine dönüyor ve üst kısımdaki siyah boşluk ortadan kalkıyor. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 13s / iPhone 14 modelleri, fiyatı, teknik özellikleri