Kategoriler
Rehberler

iPhone X’e AssistiveTouch İle Sanal Ana Ekran Butonu Eklemek

iPhone X’e AssistiveTouch İle Sanal Ana Ekran Butonu Eklemek için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. Yeni, geliştirilmiş kenar butonu ile kaydırma tabanlı jestleri içeren ve ana ekran butonu taşımayan iPhone X akıllı telefon Apple kullanıcılarının gündelik alışkanlıklarını biraz değiştirmelerine neden olacak. Tabii insanoğlu alışkanlıklarından ibaret bir varlık olduğu için iPhone X’te gözünüz bir ana ekran butonu arıyor olabilir. Ana ekran butonunu cihaza fiziksel olarak kazandırmak mümkün olmasa da iOS işletim sistemindeki AssistiveTouch özelliği ile cihaza sanal bir ana ekran butonu eklemeniz mümkün. iPhone X’e AssistiveTouch İle Sanal Ana Ekran Butonu Eklemek oldukça kolay.

iPhone X’e AssistiveTouch İle Sanal Ana Ekran Butonu Eklemek

Öncelikle Settings menüsüne gidin ve General‘a, daha sonra da Accessibility seçeneğine dokunun. Interaction bölümünde yer alan AssistiveTouch‘a girin. Burada kullanılabilir durumda olan bazı eylem ve jestler belirecektir. Siz üst kısımdan AssistiveTouch‘ı etkinleştirin; ekranda orta kısmı beyaz ve çevresi gri renkte, daire formunda buton belirecektir.

iPhone X'e AssistiveTouch İle Sanal Ana Ekran Butonu Eklemek 1

Birçok kullanıcı ekranda bu butonun sürekli olarak görünmesini istemeyecektir. Settings menüsüne gidip sürekli etkinleştirme / devre dışı bırakma yapmak da sıkıcı olacaktır. Accessibility menüsüne gidin ve Accessibility Shortcuts‘a dokunun. Listeden AssistiveTouch‘ı seçin ve geri dönün. Ayarlardan kenar butonuna üç kez tıklama yapıldığında AssistiveTouch butonunun ekranda belirme / kaybolmasını sağlayın.

iPhone X'e AssistiveTouch İle Sanal Ana Ekran Butonu Eklemek 2

AssistiveTouch penceresinde ana ekran butonu dışında Denetim Merkezi kısayolu, bildirimler, jestler, bazı kısayollara erişim sağlayan Device seçeneği de bulunmakta.

iPhone X'e AssistiveTouch İle Sanal Ana Ekran Butonu Eklemek 3