Kategoriler
Rehberler

iOS 11: iPhone’da Web Sayfalarını PDF Dosyası Olarak Kaydetmek

iOS 11 kurulu Apple iPhone’da web sayfalarını PDF dosyası olarak kaydetmek için izlenmesi gereken aşamaları ele alıyoruz. Adobe’nin geliştirdiği PDF döküman paylaşımında en sık kullanılan dosya formatlarından birisi konumunda. Apple da iOS 11 işletim sistemi güncellemesiyle birlikte kullanıcılara iPhone’da internet sitesi sayfalarından PDF dökümanı oluşturma imkanı sağlıyor. PDF dosyasını oluşturduktan sonra dökümanı kolayca paylaşabiliyor veya iCloud hesabınıza kaydedebiliyorsunuz. Bu özellik esasında daha önce de vardı ancak daha karmaşık bir yöntem izlemek gerekiyordu. iOS 11 işletim sistemini çalıştıran iPhone’da web sayfalarını PDF dosyası olarak kaydetmek ise oldukça kolay.

iOS 11: iPhone’da Web Sayfalarını PDF Dosyası Olarak Kaydetmek

Safari web tarayıcısını açın ve PDF dosyası olarak kaydetmek istediğiniz internet sitesi sayfasını görüntüleyin.

İlgili sayfayı görüntüledikten sonra arayüzde sol üst kısımda bulunan ve dört adet çizgiden oluşan simgeye sahip butona dokunun. Bu özellik sayfayı reklamlar gibi istenmeyen ögelerden kurtaracaktır.

iOS 11 iPhone'da Web Sayfalarını PDF Dosyası Olarak Kaydetmek 1

Şimdi Safari tarayıcısının alt çubuğunda bulunan paylaşma butonunu kullanın. Açılan arayüzde alt kısımda sola doğru kaydırma yapın ve seçenekler arasından Create PDF‘i bulun. Bu seçeneğe dokunun.

Sayfa PDF’e dönüştürülecektir. Sol üst kısımdaki Done butonuna dokunun ve ardından Save File To… ile devam edin.

iOS 11 iPhone'da Web Sayfalarını PDF Dosyası Olarak Kaydetmek 2

Açılan pencerede dosyayı kaydetmek istediğiniz dizini seçin. Sağ üstteki Add butonunu kullanın.

iOS 11 iPhone'da Web Sayfalarını PDF Dosyası Olarak Kaydetmek 3

Dilerseniz dosyayı kaydetmeden doğrudan paylaşmanız da mümkün. PDF belgesi oluşturulduktan sonra sol alttaki Share ikonuna dokunarak dökümanı Mail, WhatsApp, Messenger gibi uygulamalar aracılığıyla paylaşabilirsiniz.