Kategoriler
Rehberler

Android: Telefonun Güvenli ve Güncel Kalmasını Sağlamak

Sizinle ilgili her tür bilgi akıllı telefonunuzda ve kişisel detaylar, bağlantılar, internet geçmişi görülebiliyor, online banka üzerinden nakit alınabiliyor. Sosyal ağlar üzerinden bilgiler görülebiliyor ve aktiviteler takip edilebiliyor. Bu yüzden gerekli güncellemeler ve güvenlik önlemleri şart.

Android: Telefonun Güvenli ve Güncel Kalmasını Sağlamak

Kullanıcı ne kadar güçlü hale getirirse cihaz o kadar erişilmez olabilir. Android kullanıcıları akıllı telefon ve diğer cihazlarında güncellemeye önem vermek zorunda. Maalesef Android dünyasındaki cihaz çeşitliliğinden ötürü bu çok zor.

PIN ya da parola ile cihaza güvenlik eklemiş olabilirsiniz ama yeni duyulan KRACK atağı ile Wi-Fi üzerinden akan veriler görülebiliyor ve Bluetooth’un da güvensiz olduğu ispatlandı. Bu yüzden üreticilerin güncellemeler sunup sürekli açıkları kapatması şart. Karşınızdaki temel riskler:

  1. Fidye talep eden ve verilerinizi şifreleyen yazılımlar
  2. Sahte reklam tıklayıcıları
  3. Xavier adlı reklama gizli zararlı
  4. Sahte Pokemon Go uygulamaları
  5. İçinde malware gizli yeniden paketlenmiş uygulamalar

screenshot.1510140893

Bu yüzden daima cihazdaki ayarlar kısmından güncelleme olup olmadığı kontrol edilmeli. Bu tür güncellemeler büyük olduğundan 4G yerine Wi-Fi olduğunda indirilmeli ve en kısa sürede kurulmalı. Üretici artık cihaza güncelleme sunmuyorsa Lineage OS gibi yan sanayi ROM’ları kurmak için XDA gibi sitelerde araştırma yapabilirsiniz.

screenshot.1510140944

Yazılımlara ait güncellemeler de Google Play mağaza üzerinden indirilip anında kurulacak biçimde otomatik moda alınmalı. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.