Kategoriler
Konular

Farklı Üreticilerin Farklı Android Sürümleri

Android dünyasında açık kaynaklı yapıdan ötürü farklı üreticiler istedikleri değişiklikleri yapıp satışa sunabiliyorlar. Genelde alt yapı korunuyor ama üste giydirilen kullanıcı arabirimi özelleştiriliyor, bazı firma özel uygulamalar ekleniyor. Yenilikçi çözümler denenerek rakiplere fark atılmak isteniyor.

Farklı Üreticilerin Farklı Android Sürümleri

Android güncellemelerinin bu kadar geç kullanıma girmesinin nedeni her üreticinin kendi marka planına göre özelleştirmiş olması ve cihazlardaki donanımlar arası ciddi farklar. Bu yüzden adapte etmek ve test etmek zaman alıyor.

screenshot.1510328217

Android geliştiricisi Google’ın görevi yeni sürümü hazırladığında AOSP olarak bilinen saf sürümü dağıtıma sunmak. Bunlar genelde ilk olarak Nexus ve Pixel serisi cihazlara uyarlanıyor ve dağıtıma giriyor. Bu serilerde iki sene güncelleme garantisi var. Diğer üreticilerinse uyarlama yapması gerekiyor ama genelde o senenin amiral gemilerine öncelik veriyorlar.

screenshot.1510328323

Özel ROM paketleri genelde üreticiden artık güncelleme gelmeyince ya da yetersiz kalınca gönüllü geliştiriciler tarafından hazırlanıp dağıtıma sunuluyor. Bunlar da genelde Google’dan gelen AOSP paketi üzerine eklemeler ve modifiyeler üzerine kurulu ve bu yüzden bazı eksikler ya da hatalar olabiliyor.

screenshot.1510328470

Özel ROM’lara daha yeni cihazlarda görülen yeni özellikler ya da rakip firmaların ek seçenekleri bile eklenebiliyor ama donanım desteği yoksa aynı sonucu veremiyorlar. Genelde farklı marka ve model olsa da benzer işlevler farklı adlarla karşımıza çıkabiliyor. Elbette her üreticinin farklı tasarım prensipleri ve öncelikleri var. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.