Kategoriler
Rehberler

Android: VM Heap Size İle Performans Dopingi

Android dünyasındaki en tartışılan konulardan biri Java programlama dilinin sistem ve kullanıcı uygulamalarınca kullanılması. Java SDK sayesinde hızlı biçimde kaliteli uygulamalar hazırlanabiliyor ama Java’nın bellek başta olmak üzere sistem kaynaklarını kötü biçimde zorladığı biliniyor.

Android: VM Heap Size İle Performans Dopingi

Seneler boyunca kod güncellemeleri olsa da Android hala akıcı değil ve çoklu uygulama performansı düşük. Buna çare olarak VM heap size adlı bir parametrede düzenleme yapılabiliyor. Java sanal makine (Virtual Machine) ile Java kodları paketlenebiliyor. VM heap size ise bu konu için uygulamaya ayrılan belleği belirliyor.

Android dünyasında VM ile bu boyut belirlenmiş durumda ve build.prop kaydı var. Cihazda yer alan RAM belleğe göre hesaplanıyor ve 1 GB RAM varsa 128 MB oluyor. 2 GB RAM ise 256 MB ediyor. Cihaz root edilmişse build.prop düzenlenerek boyutu değiştirilebiliyor. Ücretsiz Kernel Adiutor iş görüyor:

[appbox googleplay id=com.grarak.kerneladiutor]

Ücretsiz uygulamayı indirin ve kurun. Ardından başlatıp root erişimi verin. Build.prop içindeki VM heap size alakalı girdiler boyut ve üst limitle alakalı:

dalvik.vm.heapsize

dalvik.vm.heapgrowthlimit

screenshot.1510405031

Bunları düşürünce çoklu uygulama performansı artar. Genelde oyun için kullanılan cihazlardaysa bunları arttırmak daha iyi sonuç verir.

DİKKAT: Bunlar sistem dosyaları ve değiştirmeden önce yedek alın. Önceki değerleri not edin. Aksilik çıkarsa ya da yavaşlama olursa geri alabilirsiniz. Değişim yaparken bir anda abartmadan 10 MB’lık artışlar yapıp farkı gözleyin. Yazılan rakam sonunda m harfi olacak. Örnek: dalvik.vm.heapsize=96m gibi. Sonuna m koymazsanız cihaz bootloop moduna girer ve açılmaz!

Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.