Kategoriler
Konular

Android’de Telefonunuz Çalındığında Verileri Güvene Alma

Telefonunuzu kaybettiğinizde ya da telefonunuz hırsızlar tarafından çalındıysa ilk işiniz güvenlik güçlerine ihbar etmek olacaktır. Ama her şeyin tedbirini önceden almak daha sağlıklı olacaktır. Telefonunuz çalınmadan veya kötü kişilerin eline geçmeden önce telefonunuzdaki verileri gizleyerek güvene alabilir, telefonunuz bulunasıya kadar onların, verilerinize erişmesine engel olursunuz.

Android’de Telefonunuz Çalındığında Verileri Güvene Alma

1- Hırsızlık Önleme Uygulaması Kurun

Find My Device isimli uygulama ile telefonunuzun konumunu tespit edebilirsiniz. Find My Device’ı buraya tıklayarak Google Play Store‘dan indirebilirsiniz.

Findy My Device’ı kullanmanız için akıllı telefonunuzdaki GPS’in açık olması gerekebilir. Uzaktan kumanda ederek GPS’i de açabilirsiniz. Bu Cerberus Anti Theft‘in işi! Google Play Store’da yer alan bu uygulama ile telefonunuzu uzaktan kumanda edebilirsiniz. Kötü amaçlı kişilerin elinde yer alan telefonunuzdaki GPS’i açarak Find My Device’ın sorunsuz çalışmasına da yardımcı olabilirsiniz.

Cerberus Anti Theft’i başka bir Android telefona veya bir bilgisayara kurmanız gerekiyor. Cerberus ile telefonunuzu çeşitli şekillerde uzaktan yönetebilirsiniz. Örneğin bilgisayardan, ”Düşük Pil” emri vermek gibi.

Cerberus Anti Theft’i Android telefonunuza indirmek için buraya tıklayın.

Android: Telefonunuz Çalındığında Verileri Güvene Alma

2- Kilit Ekranını Güvenli Kılın

Kilit ekranını o kadar güçlü şifrelerle koruyun ki siz bile bu ekranı geçerken zorlanın. Şifrenizi 8 karakterli, büyük ve küçük harfli, noktalama işaretli olarak belirlerseniz bunu bulmak ve kilit ekranını geçmek zor olacaktır.

3- Güvenli Başlatmayı Etkinleştirin

Ayarlar > Güvenlik > Güvenli Başlatma adımını akıllı telefonunuzda takip ederek Güvenli Başlatma’yı aktifleştirin.

4- Uygulamalarınızı Güvende Tutun

Android telefonunuzdaki uygulamaları güvende tutarak, kilit ekranını aşmayı başaran kötü amaçlı kişilerin daha da zorlanması ve verilerinize erişememesi için bir güvenlik duvarı daha örebilirsiniz. Örneğin bir bankanın mobil uygulamasına şifre koyarak bilgilerinizi elde etmesini önleyebilirsiniz.

AppLock isimli uygulamayı buraya tıklayarak indirin ve istediğiniz her uygulamaya bir şifre koyun.

Android: Telefonunuz Çalındığında Verileri Güvene Alma

5- Kilit Ekranına Gelen Bildirimleri Gizleyin

Kilit ekranına gelen uygulama bildirimlerini gizleyerek, hırsızların en ufak bilginize bile erişmesine engel olabilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Kilit Ekranı‘na gidin ve aşağıda fotoğrafta izlenen adımları aynen uygulayın.

Android’de Telefonunuz Çalındığında Verileri Güvene Alma ve diğer tüm konular hakkında sorularınızı bize forumumuz üzerinden yeni konu açarak iletebilirsiniz. Forumumuza buraya tıklayarak gidebilirsiniz.