Kategoriler
Konular

Android’de Uygulamaları Zararlı Yazılımlardan Koruma

Android cihazınıza yüklediğiniz uygulamaları zararlı yazılımlardan koruyarak hem telefonunuzun hem de telefonunuza yüklü olan uygulamaların ve içerisindeki verilerin güvenli bir şekilde çalışmasını, korunmasını sağlarsınız.

Android’de Uygulamaları Zararlı Yazılımlardan Koruma

Android cihazınızda uygulamaları zararlı yazılımlardan korumak için birbirinden farklı adımları denemek gerekir. Çünkü güvenlik ne kadar iyi olursa uygulamalar o kadar sağlıklı korunur.

1- Uygulamalarınızı Google Play Project’e Bağlı Kalmayın

Google Play Store‘un, uygulamaları kullanıcılara daha güvenli halde sunması için uygulamaların Play Project ile taranması güvenlik açısından yeterli değildir. Çünkü uygulamalardaki kötü yazılımları %65 gerçek zamanlı algılar.

Google Play Project, gerçek zamanlı olarak kötü yazılımları takip etme oranına göre, kötü yazılımlara karşı mücadele eden diğer uygulamalara göre çok düşük bir istatistiğe sahiptir.

Google Play Project‘e bağlı kalmayıp listede en başarılı istatistiklere sahip Antiy‘in AVL uygulamasını Android cihazınıza indirerek uygulamalarınızı güvenle koruyabilirsiniz. AVL’yi buraya tıklayarak telefonunuza indirebilirsiniz.

Android: Uygulamaları Zararlı Yazılımlardan Koruma

2- Uygulama İzinlerini Kontrol Edin

Android telefonunuza indirdiğiniz uygulamaların erişimine verdiğiniz izinleri kontrol edin. Örneğin bir kamera uygulaması telefon kamerasına erişmeye ihtiyaç duyar ve bir navigasyon uygulaması da konumunuza erişmek ister.

Uygulamaları yükledikten sonra ilk açtığımızda kullanıcılardan istenen izinler bazı uygulamalarda, uygulamaları Android cihazınıza indirirken istenmektedir. Buna çok dikkat edin.

Uygulamalara verdiğiniz izinleri kontrol etmek ve yönetmek için Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Uygulama İzinleri adımını takip edin. Bu ekranda telefonunuzda, uygulamaların erişebildiği tüm alanlar yer almaktadır. Erişilmesini istemediğiniz bir alanın üzerine tıklayın ve erişmesini istemediğiniz uygulamayı devre dışı bırakın.

3- Bilinmeyen Kaynakları Kapatın

Bilinmeyen Kaynaklar’ı kapatarak Google Play Store’da yer alan uygulamalar haricinde Google’dan uygulama indirme yapılmasını engelleyebilirsiniz. Ayarlar > Kilit Ekranı ve Güvenlik > Bilinmeyen Kaynaklar adımını takip edin ve Bilinmeyen Kaynaklar‘ı devre dışı bırakın.

Android: Uygulamaları Zararlı Yazılımlardan Koruma

4- Küçük Şeylerin Bakımı

Ayarlar > Sistem > Sistem Güncellemesi adımını takip ederek telefonunuzdaki yazılımın son sürümde olup olmadığını kontrol edin.

Android: Uygulamaları Zararlı Yazılımlardan Koruma ve diğer konular hakkında sorularınızı bize forumumuz üzerinden yeni konu açarak iletebilirsiniz. Forumumuza gitmek için buraya tıklayın.