Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android ve iPhone: WhatsApp’ın Yedekleme Özelliğini Kapatmak

Android‘li akıllı telefonlar ve Apple iPhone‘da WhatsApp’ın Yedekleme Özelliğini Kapatmak için izlenmesi gereken aşamaları ele alıyoruz. WhatsApp bugün tüm dünyada bir milyarı aşkın sayıda kullanıcı tarafından tercih edilen, en popüler anlık mesajlaşma uygulaması konumunda. Söz konusu bir anlık mesajlaşma uygulaması olunca kişisel gizliliğin sağlanması şüphesiz önem teşkil ediyor. WhatsApp’ta sohbetleri bulut depolama ortamına yedekleme imkanı var, bu sayede cihaz sıfırlama / veri kaybı durumunda sohbetlerinizi kolayca geri yükleyebiliyorsunuz. Yedekleme için Android’li akıllı telefonlarda Google Drive, iPhone modellerinde ise iCloud servisleri kullanılmakta. Sohbet yedekleri ne yazık ki şifrelenmeden depolandığı için Google Drive veya iCloud hesabınıza sızmayı başaran bir hacker bu şifrelenmemiş durumdaki sohbet yedeklerinizi ele geçirebilir. Bu tehdidi ortadan kaldırmak için Android ve iOS‘te WhatsApp’ın Yedekleme Özelliğini Kapatmak isteyebilirsiniz.

Android ve iPhone: WhatsApp’ın Yedekleme Özelliğini Kapatmak

Android’li akıllı telefonlarda öncelikle WhatsApp uygulamasını açın ve arayüzde sağ üst kısımda yer alan, üç noktalı simgeye sahip olan butona dokunun.

Settings‘e girin.

Chats seçeneği ile devam edin.

Chat backup‘ı seçin.

Google Drive settings bölümündeki Back up to Google Drive seçeneğine dokunun.

Açılan arayüzdeki seçenekler arasından Never‘ı işaretleyin. Artık WhatsApp, sohbet yedeğinizi Google Drive’a kaydetmeyecektir.

iPhone’da öncelikle WhatsApp uygulamasını açın ve Settings‘e erişin.

Chats‘e dokunun.

Chat Backup ile devam edin.

Auto Backup‘a girin ve Off‘u seçin.


Artık WhatsApp sohbetleriniz iCloud ortamına yedeklenmeyecektir.