Kategoriler
Rehberler

Android: Huawei Honor 8 Pro Model Kodunu Değiştirmek

Genelde Android yüklü cihazlar satışa sunulduğunda dünyanın farklı yerlerinde değişik versiyonlar geliyor. Üreticiler bu sayede farklı alanların beklentilerine uyan özellikler ekleyip GSM frekanslarını değiştirilebiliyor. Diğer bölgeden ucuza cihaz alıp sonra bölge kodunu değiştirmek gerekebilir.

Android: Huawei Honor 8 Pro Model Kodunu Değiştirmek

Bu tanıma uyan cihazlardan biri olan Huawei Honor 8 Pro sadece internet üzerinden satılan özel bir yan markanın modeli. Çin’den gelen modelin kodu DUK-AL20 ve uluslararası versiyonsa DUK-L09 olarak geçiyor. Arada yazılım ve VoLTE gibi farklar var. Amacınız AL20 ile L09 arasında geçiş yapmak olabilir. Bu durumda değişim sonrası gelen resmi güncellemeleri alırken de diğer modele göre sıraya gireceksiniz.

screenshot.1511445350

Bunun yolu öncelikle bootloader kilidini kaldırmak. Ardından cihaza uygun TWRP kurtarma menüsü v3.1.1 ya da üstü olacak biçimde kurulmalı. İşlemi gerçekleştirecek PC’ye ADB ve Fastboot kurmanız gerekiyor. İşleme girmeden önce yedek almanız öneriliyor. Ardından cihaza uygun USB sürücüleri de PC’de kurulu olacak. Bu işlem için harici bir microSD kart kullanma şartı var. İndirilecek dosyalar:

OEMInfo

Modified stock recovery

Stock ROM

İstenen sürüme ait oeminfo indirin. nocheck adlı recovery imajlarının ikisini de indirip ADB klasörüne yapıştırın. Aynı zamanda istenen modelin stock ROM’unu indirin. Ardından telefonu kapatıp ses açma basılı tutup açın ve Honor logo gelince bırakın. TWRP içinden gelişmiş kısmında terminale girin ve şunu gönderin:

dd if=/external_sd/oeminfo_DUK-<model number>.bin of=/dev/block/bootdevice/by-name/oeminfo

Telefonu kabloyla bağlayın ve oeminfo dosyasını dahili depoya atın. Recovery modunda başlayın ve Reboot – Bootloader seçin.

PC’de ADB açıp şu komutları girin:

fastboot flash recovery DUK-RECOVERY-NoCheck.img
fastboot flash recovery2 DUK-RECOVERY-NoCheck.img

ROM içeriğindeki dload klasörünü microSD kart içine atın ve cihaza takın. Bu kez kapalıyken iki ses butonuna ve güce basıp güncellemeye zorlayın. İşlem bitince cihaz temiz olarak açılacak. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.