Kategoriler
Rehberler

Android / iOS: GPS Özelliğini Devre Dışı Bırakmak

Konumunuz, telefonda yer alan GPS verisi kullanılarak takip edilebilir. Böylece hava durumu gibi servisler ve uygulamalar anında bilgi verip güncel kalabilir. Bu sistemle elde edilen veri aynı zamanda navigasyon için de gerekli. Şaşırtıcı biçimde yeni nesil cihazlarda GPS ayarı gizli olabiliyor.

Android/iOS: GPS Özelliğini Devre Dışı Bırakmak

Bunun nedeni yeni nesil cihazlarda, servislerden ötürü GPS özelliğinin daima açık olarak kabul edilmesi ve varsayılan dışına pek çıkılmaması. Amacınız konumunuzu gizlemek ya da batarya üzerindeki etkisini azaltmaksa kapatmak isteyebilirsiniz.

iPhone İle GPS Kapatmak

Ayarlar uygulamasını açın ve Gizlilik kısmında Konum alanına girin. Bu alanda yer alan konum servislerini kapatırsanız iPhone’da yer alan GPS alıcısı kullanılmaz. Ancak bundan ötürü iPhone’umu Bul servisini kullanamaz hale geleceksiniz ve telefonunuz kaybolur ya da çalınırsa başınızı duvarlara vuracaksınız.

screenshot.1511543727

Android ile GPS Kapatmak

Ayarlar uygulamasını açın ve Güvenlik & Konum alanına girin. Bu kısımda gizlilik bölümünde konuma tıklayın ve kapalı duruma getirin.

screenshot.1511543792

Telefonda GPS çalışmaz hale gelecek. Google konum geçmişi altında konum bilgilerinin depolanmasını istemiyorsanız o zaman bunu da kapatın. Sadece GPS ile sınırlı kalmadan Google yerinizi görür ve kayıt tutar. Bunun için Wi-Fi ve GSM ağlarından destek alır.

screenshot.1511543881

Telefonda bunları kapatınca çoğu servis etkilenir. Google Maps gibi uygulamalar kullanılmaz olur. iOS ve Android’de sadece belirli uygulamalara konum servisi kullanma izni verebilirsiniz. Örneğin Google Maps’e izin verip Facebook’u engelleyebilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız için forum bölümünden destek alabilirsiniz.